Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

با وجود تحریم های اتحادیه اروپا، فرانسه در دوران ماکرون به روسیه سلاح صادر کرده است

نمونه ای از دوربین های حرارتی روی یک سلاح جنگی
نمونه ای از دوربین های حرارتی روی یک سلاح جنگی Copyright Kirtsy Wigglesworth/AP2006
Copyright Kirtsy Wigglesworth/AP2006
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه رسانه ای دیسکلوز شب گذشته در یک گزارش تحقیقاتی افشاکرد که دولت های فرانسوا اولاند و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری پیشین و حال حاضر فرانسه، با وجود تحریم های اتحادیه اروپا از فروش سلاح به روسیه ولادیمیر پوتین دست نکشیده اند.

آگهی

تازه ترین افشاگریهای گروه رسانه‌ای «دیسکلوز» نشان می دهد که فرانسه با زیرپاگذاشتن تحریم‌های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰ به روسیه تحت حاکمیت ولادیمیر پوتین تسلیحات جنگی فروخته است.

دو شرکت فرانسوی ساخت تسلیحات و تجهیزات پیشرفته نظامی، «تالس و سفران» از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ ارتش روسیه را به دوربینهای حرارتی و دیگر اسباب جنگی مدرن تجهیزه کرده اند. دوربین های حرارتی روی بالگردها، تانک‌ها و مسلسل‌های جنگی نصب می شود و می تواند جنگجو را به هدف خود در شب برساند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ فروش تسلیحات به روسیه را بدلیل اشغال «شبه جزیره کریمه» تحریم کرده بود.

این افشاگری انتقادات فراوانی علیه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که این روزها دربحبوحه تبلیغات انتخاباتی تلاش زیادی برای پایان جنگ در اوکراین و مذاکرات صلح می کند، برانگیخت. رییس جمهوری فرانسه که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را نیز بر عهده دارد یکی از مهم ترین امیدهای ۲۷ کشور عضو برای برقراری صلح است.

گزارش تحقیقاتی دیسکلوز نشان می دهد که دولتهای فرانسه در زمان ریاست جمهوری فرانسوا اولاند و امانوئل ماکرون به صادرات مخفیانه سلاح به روسیه ادامه داده است.

اسناد و مدارک محرمانه ای که بدست روزنامه نگاران «دیسکلوز» رسیده است نشان می دهد که دولت فرانسه بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰، بیش از ۷۶ بار مجوزصادرات سلاح به روسیه را صادرکرده است.

مجوزهایی که رقم قرارداد آن از ۱۵۰ میلیون یورو فراتر می رود.

تحلیلگران نظامی می گویند یکی از مهم ترین ابزارهای حمله ارتش روسیه به اوکراین دوربین های حرارتی و دید در شبی است که شرکت «سفران» در اختیار ارتش پوتین قرارداده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند روز سوم و چهارم مارس تانک های ارتش روسیه از این دوربین ها برای حمله به اهداف خود در اوکراین بهره برده اند. البته این دو شرکت فرانسوی همزمان به ارتش اوکراین نیز تجهیزات جنگی فروخته است.

این افشاگریها در حالی منتشرشد که امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود شامگاه دوشنبه در یک مناظره تلویزیونی با عنوان «در برابر جنگ» شرکت کرده بود. اولین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کمتر از یک ماه دیگر برگزار می شود و ماکرون همچنان شانس اول پیروزی دراین انتخابات است. هنوز دفتر ریاست جمهوری فرانسه واکنشی به این اخبار نشان نداده است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، هم گفته است که به هیچ وجه از صادرات تسلیحات به روسیه خبر نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

‍«تماس‌هایی برای هیچ»؛ تمسخر ماکرون در تلویزیون روسیه با «ماکرونینگ»

گاردین: روسیه از سلاح‌های قاچاق شده از ایران برای جنگ در اوکراین استفاده می‌کند

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی با ماکرون در مسکو: جنگ روسیه و ناتو برنده‌ای نخواهد داشت