پارتی‌گیت؛ محافظه‌کاران بریتانیا با ادامه رهبری بوریس جانسون بر حزب موافقت کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پارلمان بریتانیا
پارلمان بریتانیا   -  Copyright  Stefan Rousseau/PA

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا شامگاه دوشنبه از استیضاح درون‌حزبی، جان سالم به در برد. بنا به اعلام حزب از مجموع گروه پارلمانی محافظه‌کاران ۱۴۸ نماینده موافق برکناری آقای جانسون از ریاست حزب بودند و ۲۱۱ نفر با ادامه کار وی در این مقام موافقت کردند.

این جلسه در پی انتشار گزارش‌های متعدد پلیس و پارلمان بریتانیا درباره رسوایی برگزاری یک جشن در اوج قرنطینه کرونایی در خانه نخست وزیر انجام شد. شمار زیادی از اعضای حزب محافظه‌کار و شماری از وزیران دولت در این مهمانی شرکت داشتند. این رسوایی به پارتی‌گیت مشهور شده است. 

بامداد دوشنبه و در حالی که بریتانیا از جشن‌های چهار روزه سلطنت الیزابت دوم بیرون آمد، گراهام باردی، رئیس کمیته ۱۹۲۲ حزب محافظه‌کار اعلام کرد که درخواست ۱۵ درصد گروه پارلمانی حزب برای استیضاح بوریس جانسون از سوی رهبری حزب دریافت شده است. 

برگزاری جلسه رای اعتماد درون حزبی به نخست وزیر بریتانیا ۲ سال و نیم پس از پیروزی قاطع حزب محافظه‌کاردر انتخابات روی داد. موقعیت بوریس جانسون در ماه‌های اخیر و با رسوایی پارتی‌گیت به‌شدت تضعیف شده بود. 

عملکرد دولت محافظه‌کار بریتانیا و شخص بوریس جانسون در رویارویی با بیماری کووید-۱۹ از همان ماه مارس ۲۰۲۰ با انتقاد گسترده‌ای همراه شد. وزیر بهداشت کابینه محافظه‌کار به جرم نقض محدودیت‌ها با بوسیدن معشوقه‌اش، یکی از قربانیان سیاسی بحران سلامت در دولت بریتانیا بود.