Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رسوایی «پارتی‌گیت»؛ مجلس عوام بریتانیا به تحقیق درباره «دروغ‌گویی» جانسون رای داد

تحقیق پارلمان بریتانیا در مورد ادعای بوریس جانسون
تحقیق پارلمان بریتانیا در مورد ادعای بوریس جانسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس عوام بریتانیا از بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای اظهارات اولیه‌اش درباره مهمانی‌های دولتی یا «پارتی‌گیت» تحقیق می‌کند.

آگهی

مجلس عوام بریتانیا از بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای اظهارات اولیه‌اش درباره مهمانی‌های دولتی در دوران شیوع ویروس کرونا یا «پارتی‌گیت» تحقیق می‌کند.

نمایندگان مجلس بریتانیا روز پنجشنبه ۲۱ آوریل، به پیشنهاد تحقیق درباره اینکه آیا آقای جانسون با «دروغ گفتن»، قصد گمراه کردن آن‌ها را داشته است یا خیر، رأی دادند.

این پیشنهاد پس از آن به تصویب رسید که پلیس متروپولیتن لندن، آقای جانسون و و ریشی سوناک، وزیر دارایی را به دلیل برگزاری مهمانی در ادارات دولتی و در نتیجه نقض مقررات کرونا جریمه کرد.

آقای جانسون پیشتر در مجلس عوام بریتانیا با پذیرفتن اینکه هم‌زمان با قرنطینه سال ۲۰۲۰ در جشنی که در دفتر نخست‌وزیری برپا شده بود، حضور داشته است، از نقض مقررات عذرخواهی کرد.

او در بخشی از سخنانش گفت که تصور می‌کرده گردهمایی روز ۲۰ مه سال ۲۰۲۰ در حیاط دفتر نخست‌وزیری یک جلسه کاری بوده است. بنا بر گزارش‌ها بیش از ۱۰۰ نفر به جشن روز ۲۰ مه سال ۲۰۲۰ در دفتر نخست‌وزیری بریتانیا دعوت شده بودند.

سخنان آقای جانسون درباره مهمانی در دفتر نخست‌وزیری که با تناقضاتی همراه شده بود، باعث خشم مخالفانش شد. او ابتدا گفت که هیچ تجمع غیرقانونی وجود نداشته است اما سپس ادعا کرد که به ذهنش هم خطور نکرده که جشن تولد یک مهمانی بوده است.

ایان بلکفورد، یکی از نمایندگان مجلس عوام گفت که جانسون برای جلوگیری از گرفتار شدن «دروغ» گفته است. نمایندگان مجلس بریتانیا معمولاً از متهم کردن یکدیگر به دروغگویی منع می‌شوند اما بلکفورد توسط رئیس مجلس توبیخ نشد.

در هر حال پیشنهاد بررسی اینکه آیا انکار قانون‌شکنی توسط جانسون به منزله تحقیر مجلس عوام بریتانیا است یا خیر، بدون هیچ مخالفتی به تصویب رسید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اینک قانونگذاران بریتانیایی در حالی تحقیقات خود را آغاز کرده‌اند که نمایندگان مخالف دولت محافظه‌کار بریتانیا خواستار کناره‌گیری بوریس جانسون از مقامش هستند.

بنابراین تصمیم نمایندگان بریتانیا ضربه دیگری به جانسون محسوب می‌شود که موقعیتش در حزب محافظه‌کار تضعیف شده است.

رهبری محافظه‌کاران تا انتخابات ۲۰۲۴

با وجود این آقای جانسون که اینک برای تقویت روابط بریتانیا و هند به دهلی‌نو سفر کرده است، بار دیگر گمراه‌کردن آگاهانه پارلمان را رد و تاکید کرد که محافظه‌کاران را تا انتخابات بعدی در سال ۲۰۲۴ رهبری خواهد کرد.

در ماجرای مهمانی‌های دولتی در بریتانیا که خشم بسیاری از مردم این کشور را برانگیخته، پای ده‌ها سیاستمدار و مقام دولتی به دلیل نقض محدودیت‌ها در دوران همه‌گیری ویروس کرونا در میان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارتی‌گیت؛ محافظه‌کاران بریتانیا با ادامه رهبری بوریس جانسون بر حزب موافقت کردند

«پارتی‌گیت»؛ بوریس جانسون به لبه پرتگاه رسید

اعتراض یک وزیر زن به رفتارهای برخی از مردان پارلمان بریتانیا: سرتان به کار خودتان باشد