Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سیزدهمین روز آتش‌سوزی‌؛ استمداد از چین برای نجات جنگل‌های نورستان

نورستان، افغانستان
نورستان، افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این آتش‌سوزی‌ که علت رخداد آن هنوز به طور رسمی اعلام نشده، بر اساس برآورد برخی مقام‌های محلی تا کنون ۱۸۵ جریب (۳۷ هکتار) از جنگل‌های شرقی کشور را طعمه حریق کرده؛ حریقی از نظر شدت و وسعت وقوع، در دهه‌های اخیر بی‌سابقه به شمار می‌رود.

آگهی

طالبان برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌های ولایت شرقی نورستان که از ۱۲ روز پیش آغاز شده، از چین استمداد طلبید.

بر اساس اعلامیه منتشر شده از سوی سفارت چین در کابل، شیرمحمد عباس استانکزی، سرپرست معاونت سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان، این درخواست کمک  را روز پنجشنبه و در دیدار با دینگ یی‌نان، کاردار سفارت چین در افغانستان، مطرح کرده است. هر چند که کاردار سفارت چین نیز عنوان کرده که کشورش در حد توانش به افغانستان کمک خواهد کرد ولی مطابق گزارش‌های رسانه‌های محلی آتش‌سوزی در جنگل‌های ولسوالی نورگرام واقع در ولایت نورستان در سیزدهمین روز متوالی همچنان ادامه دارد. 

نورستان یکی از فقیرترین ولایات افغانستان است. این ولایت به خاطر دارا بودن جنگل‌های انبوه کاج آن شهرت دارد و طی سال‌های اخیر نیز برداشت و صادرات دانه‌های کاج به چین اصلی‌ترین منبع درآمدی ساکنان این ولایت بوده است. 

پیشتر مقام‌های طالبان به رسانه‌ها گفته‌ بودند که آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ولایت‌های نورستان و‌ کنر با کمک مردم محلی تحت کنترل آنان قرار گرفته است ولی رسانه‌های محلی به تازگی و به نقل از ملا جانان سایق، رییس مرکز عملیاتی عاجل وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، خبر دادند که آتش‌نشانان اعزامی به مناطق کوهستانی نورگرام به دلیل نداشتن تجهیزات پیشرفته در اطفای حریق موفق نبوده‌اند. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

این آتش‌سوزی‌ که علت رخداد آن هنوز به طور رسمی اعلام نشده، بر اساس برآورد برخی مقام‌های محلی تا کنون ۱۸۵ جریب (۳۷ هکتار) از جنگل‌های شرقی افغانستان را طعمه حریق کرده؛ حریقی از نظر شدت و وسعت وقوع، در دهه‌های اخیر بی‌سابقه به شمار می‌رود. 

رسانه‌های محلی از قول ساکنان منطقه روایت کرده‌اند که که بحث سوختن جنگل‌های نورستان یک‌ مساله زیست محیطی است و انتظار می‌رود که سازمان‌های جهانی و کشورهای همسایه نسبت به آن بی‌تفاوت نباشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان و اجبار مجری‌های زن افغانستان به پوشاندن چهره؛ اتحادیه اروپا واکنش نشان داد

سیل‌های ویرانگر در افغانستان دست‌کم ۲۲ کشته برجای گذاشت

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند