Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مراسم سالگرد سرکوب میدان تیان‌آن‌من در هنگ کنگ؛ پلیس چندین نفر را دستگیر کرد

تجمع در هنگ کنگ به مناسبت سالگرد سرکوب میان تیان‌آن من
تجمع در هنگ کنگ به مناسبت سالگرد سرکوب میان تیان‌آن من Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس هنگ کنگ پیشتر هشدار داده بود کسانی که در تجمعات روز شنبه که به مناسبت سالگرد حوادث میدان تیان‌آن‌من برگزار می‌شود، شرکت کنند، ممکن است با مجازات حبس حتی تا ۵ سال رو به رو شوند.

آگهی

مقام‌های هنگ کنگ، روز شنبه چندین نفر را که تلاش داشتند مراسم بزرگداشت سی و سومین سالگرد سرکوب تیان آن من را برگزار کنند، بازداشت کردند. 

سرزمین هنگ کنگ که از سال ۲۰۱۹ تحت نظارت پکن قرار گرفته و با تصویب قانون امنیت ملی عملا قوانینی که در سرزمین اصلی چین اعمال می‌شود در هنگ کنگ نیز اجرا می‌شود. 

در ۹ ژوئیه سال ۱۹۸۹ ارتش چین با گسیل تانک‌ها و نیروهای امنیتی تظاهرات مسالمت آمیز مردم معترض را سرکوب کرد. هرچند چین تاکنون آمار دقیقی از تعداد افرادی که در آن تظاهرات کشته شدند منتشر نکرده اما برآوردهای سازمان‌های حقوق بشری از چند صد نفر تا هزاران نفر متفاوت است. 

هنگ کنگ نیمه خودمختار پیش از سال ۲۰۱۹ تنها مکانی در چین به شمار می‌رفت که در آن مراسم یابود این رخداد در مقیاسی وسیع برگزار می‌شد. 

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که ده‌ها نیروی پلیس روز شنبه در هنگ کنگ چندین نفر از کسانی که تلاش داشتند مراسم یادبودی برای سالگرد این سرکوب دولت مرکزی چین برگزار کنند، دستگیر کرده‌اند. پلیس هنوز به صورت رسمی تعداد افراد دستگیر شده را اعلام نکرده است. 

مقام‌های هنگ کنگ پیشتر هشدار داده بودند که شرکت در گردهمایی‌های غیرمجاز روز شنبه می‌تواند با مجازاتی حتی تا ۵ سال زندان همراه باشد. نیروهای امنیتی همچنین بخش‌های بزرگی از پارک ویکتوریا را که زمانی محل تجمع مردم و همچنین روشن کردن شمع بود، مسدود کرده بودند. 

با وجود فضای امنیتی و حضور پررنگ نیروهای پلیس گروهی از مردم در بخش‌هایی از شهر و در نزدیکی پارک ویکتوریا تجمع کردند و چراغ قوه‌های تلفن‌های همراه خود را به نشانه افروختن شمع، روشن کردند. 

چان یو پینگ، رئیس لیگ سوسیال دموکرات‌ها در هنگ‌کنگ LSD در این خصوص به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این تجمع برای ۳۳ سال همیشه صلح آمیز بوده اما امروز پلیس انگار با یک دشمن بزرگ رو به رو شده است.» او همچنین در ادامه گفت: «نور شمع شاید خاموش شود اما قلب مردم برای همیشه زنده خواهد ماند.» 

مردی به نام چان که از حاضرین این تجمع بوده هم به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «آنها حتی از پیرمردی مثل من که بالای ۶۰ سال سن دارم می‌ترسند. این رفتارها شرم‌آور است.» 

همچنین برخی از گزارش‌ها از دستگیری یک پیرمرد ۸۰ ساله از سوی نیروهای پلیس حکایت دارد. تعقیب و گریز نیروهای امنیتی باعث شده بود تا برخی از مردم شمع‌های خود را درون باجه‌های تلفن و یا گوشه خیابان روشن کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک زن جوان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما نمی‌توانیم چندان سر و صدا کنیم اما هنوز راه‌های کوچکی وجود دارد تا به مردم چین بگوییم که آنها تنها نیستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنگ کنگ با تصویب قانون جدیدی قدرت دولت را برای سرکوب مخالفان بیشتر کرد

بلاتکلیفی هنگ‌کنگ ۲۵ سال پس از تحویل به چین

شمع‌هایی به یاد وقایع تیان‌آن‌من؛ پکن اقدام کنسولگری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را محکوم کرد