Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فاجعه متروپل آبادان؛ شمار قربانیان شناسایی شده به ۲۹ نفر رسید و به «معترضان شلیک» شد

ویرانه متروپل آبادان
ویرانه متروپل آبادان Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی‌که پنج روز از آغاز آواربرداری ساختمان فروریخته متروپل آبادان می‌گذرد، وزیر کشور ایران از شناسایی ۲۹ جسد و دیده شدن چند پیکر دیگر قربانیان خبر داد. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تیراندازی مستقیم به معترضان به «بی‌کفایتی» در جنوب ایران است.

آگهی

در حالی‌که پنج روز از آغاز آواربرداری ساختمان فروریخته متروپل آبادان می‌گذرد، وزیر کشور ایران از شناسایی ۲۹ جسد و دیده شدن چند پیکر دیگر قربانیان خبر داد. 

همزمان تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تیراندازی مستقیم به معترضان به «بی‌کفایتی» در جنوب ایران است.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران می‌گوید: «تا این لحظه نزدیک به ۲۹ پیکر پیدا شده و به عددهای قبلی اضافه شده است. البته همچنان تعدادی دیگر از اجساد عزیزان‌مون در این منطقه مشاهده شده که آنها هم بیرون آورده خواهند شد و با توجه به حجم آمارها ممکن است مقداری تاخیر زمانی داشته باشیم اما این کار به سرعت در حال انجام است.» آقای وحیدی درباره عدد «نزدیک به ۲۹» توضیحی نداده است. بامداد شنبه رسانه‌های ایران کشف بیست و هشتمین پیکر از زیر آوار را تائید کرده بودند. 

همزمان تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ادامه اعتراضات شهروندان خشمگین در جنوب ایران به مدیریت بد و بی‌کفایتی حکومت در اداره امور و حل بحران دارد. ظاهرا دست‌کم در یکی از صحنه‌های اعتراض، یک مامور به سوی شهروندان معترض شلیک می‌کند. 

انتشار گزارش‌های ضد و نقیض درباره بازداشت و سپس مرگ حسین عبدالباقی، سرمایه‌گذارِ «کارآفرین» و مالک و مجری ساختمان متروپل آبادان، خشم افکار عمومی را برانگیخت. بسیاری از شهروندان ایرانی، به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی حکومت را به عدم صداقت در این ماجرا متهم می‌کنند. 

همبستگی تیم امید فوتبال ایران با عزاداران آبادان

روز شنبه، بازیکنان تیم ملی امید ایران که برای برگزاری دو دیدار تدارکاتی با تیم ملی عراق به این کشور سفر کرده اند، پیش از آغاز دیدار دوستانه، با دست‌نوشته‌هایی با جمله «آبادان تسلیت» به میدان رفتند و عکس گرفتند. 

بیش از یک دهه اعتراض در خوزستان

مناطق جنوبی ایران و به‌ویژه خوزستان از بیش از یک سال گذشته صحنه اعتراض‌های گسترده شهروندان ناراضی از وضعیت زندگی، کمبود آب و تبعیض براساس شکاف‌های اجتماعی و قومی-زبانی گسترده است. 

استان خوزستان، یکی از قلب‌های صنعتی ایران بیش از یک دهه است که مرکز اعتراضات کارگری و مخالفت با خصوصی سازی، به ویژه در کارخانه نیشکر هفت‌تپه به شمار می‌رود.  

مردمان بومی خوزستان، یکی از مناطق اصلی آسیب دیده از جنگ ایران و عراق، دولت ایران را به بی‌توجهی عمده به وضعیت خود متهم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروریختن متروپل؛ علی شمخانی: مردم آبادان زیر آوار روانی رکس‌‌سازان سلطنت‌طلب هستند

اعلام حالت فوق‌العاده در آبادان، خرمشهر و شادگان به دلیل خطر مَد شدید

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد