Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجریان زن شبکه‌های تلویزیونی افغانستان از دستور طالبان سرپیچی کردند

کارمندان زن شبکه‌های تلویزیونی افغانستان
کارمندان زن شبکه‌های تلویزیونی افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجریان زن شبکه‌های یک، طلوع‌نیوز، شمشاد از جمله مجریانی بودند که روز شنبه بدون پوشاندن چهره‌هایشان در برابر دوربین حضور پیدا کردند.

آگهی

زنان مجری شبکه‌های تلویزیونی افغانستان روز شنبه با سرپیچی از فرمان طالبان مبنی بر لزوم پوشاندن چهره‌هایشان با صورت باز در برابر دوربین ظاهر شدند. 

مقام‌های طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت در افغانستان به تدریج مقررات سختگیرانه‌ای را در زمینه حقوق شهروندان به ویژه حقوق زنان وضع کرده‌اند. هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان دو هفته پیش فرمانی مبنی بر لزوم استفاده زنان افغانستان از پوشش برقع در اماکن عمومی صادر کرد. 

مجریان زن شبکه‌های یک، طلوع‌نیوز، شمشاد از جمله مجریانی بودند که روز شنبه بدون پوشاندن چهره‌هایشان در برابر دوربین حضور پیدا کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس بخش خبر شبکه شمشاد به خبرگزاری فرانسه گفته است که زنان مجری نگران هستند که دستور پوشاندن چهره‌هایشان مقدمه‌ای برای صدور دستور ممنوعیت کار آنها باشد.

محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر در حکومت طالبان در سخنانی هشدارآمیز گفته است که اگر زنان مجری حاضر به اجرای دستور پوشاندن چهره‌هایشان نشوند مقام‌های طالبان با مسئولان شبکه‌ها تماس خواهند گرفت. 

در مقابل حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان از مجریان زن شبکه‌های تلویزیونی خواست تا به پوشاندن چهره‌هایشان و رعایت دستور طالبان تن ندهند. 

این در حالی است که طالبان دستور اخراج از کار آن دسته از زنان کارمند دولت را که از دستور هبت‌الله آخوندزاده سرپیچی می‌کنند صادر کرده است. مردانی که در بخش دولتی کار می‌کنند نیز در صورتی که همسر یا دخترهایشان بدون پوشاندن چهره در انظار عمومی ظاهر شوند ممکن است از کار اخراج شوند. 

موج جدید سختگیری‌های طالبان علیه زنان افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های این گروه ۹ ماه پیش در پی سقوط کابل وعده‌هایی مبنی بر رعایت حقوق زنان داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: طالبان محدودیت‌ها علیه زنان را لغو نکند فشار بر آنها افزایش می‌یابد

محکومیت جهانی پوشش برقع در افغانستان؛ نروژ از فرمان جدید طالبان انتقاد کرد

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد