درگیری مرگبار باندهای تبهکار در زندان اکوادور؛ بیش از ۴۰ نفر کشته شدند

یک زندانی فراری که دوباره دستگیر شده است
یک زندانی فراری که دوباره دستگیر شده است Copyright Dolores Ochoa/AP
Copyright Dolores Ochoa/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درگیری‌ها بامداد دوشنبه بین دو دسته رقیب آغاز شد. به گفته رئیس پلیس اکوادور، مهاجمان «قصاوت زیادی از خود نشان دادند» و به برخی جنازه‌ها «هتک حرمت» شده است. پلیس اعلام کرده است که تا کنون ۱۱۲ زندانی فراری را دستگیر کرده است ولی بیش از صد زندانی دیگر همچنان فراری هستند.

آگهی

دستکم ۴۴ زندانی در درگیری‌های روز دوشنبه در زندانی در اکوادور جان خود را از دست دادند و ۱۸۰ نفر نیز موفق به فرار شدند. این درگیری‌ها در زندان بلاویستا در حدود ۸۰ کیلومتری غرب کیتو، پایتخت این کشور رخ داد.

درگیری‌ها صبح دوشنبه بین دو دسته رقیب آغاز شد. به گفته رئیس پلیس اکوادور، مهاجمان «قساوت زیادی از خود نشان دادند» و به برخی جنازه‌ها «هتک حرمت» شده است. پلیس اعلام کرد که تا کنون ۱۱۲ زندانی فراری را دستگیر کرده است ولی بیش از صد زندانی دیگر همچنان فراری هستند. به گفته پلیس، اکثر کشته‌شدگان با ضربات چاقو به قتل رسیده‌اند و تفنگ‌ها تنها برای فرار استفاده شده است.

خانواده‌های زندانیان هم‌اکنون در خارج از زندان در انتظار دریافت اطلاعات از نزدیکان خود هستند. گیلرمو لاسو، رئیس‌ جمهوری اکوادور که برای دیدار با مقامات اسرائیل در این کشور به سرمی‌برد، به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت. 

درگیری‌های این چنینی بین زندانیان عضو دسته‌ها و باندهای مختلف در زندان‌های اکوادور مکررا اتفاق می‌افتد. از ماه فوریه ۲۰۲۱ تا کنون نزدیک به ۳۵۰ زندانی جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند. آخرین مورد درگیری ماه گذشته در زندانی در جنوب این کشور منجر به مرگ ۲۰ زندانی شد.

به گفته دولت اکوادور این خشونت‌ها نتیجه جنگ بین دسته‌های قاچاقچی است. برخی از این دار و دسته‌ها با کارتل‌های مکزیکی در ارتباط هستند. این دسته‌ها به دنبال اخذ قدرت در این زندان‌های پرجمعیت هستند.

دولت اکوادور تنها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۱۰ تن کوکائین ضبط کرد.  اکوادور هم‌مرز با کلمبیا و پرو، بزرگترین تولیدکنندگان کوکائین در جهان است و هر ساله چندین تن مواد مخدر از این کشور به سمت آمریکا و اروپا صادر می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر یکی از گروه‌های تبهکار اکوادور در زندان «ناپدید» شد

رهبر فراری مافیا به کمک عکس خیابانی نقشه گوگل در اسپانیا دستگیر شد

مردان مسلح در اکوادور هنگام پخش زنده به تلویزیون حمله کردند