Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا به دنبال یافتن «راه‌حل میانه»؛ بورل، انریکه مورا را به تهران می‌فرستد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در سفر مورا به تهران قصد دارد به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دهد که برچسب تروریستی از روی سپاه پاسداران برداشته شود اما تحریم‌ها علیه بخش‌های امنیتی و اقتصادی این نهاد همچنان پابرجا بماند.

آگهی

اتحادیه اروپا آخرین تلاش‌های خود را برای نجات توافق هسته‌ای ایران و خروج مذاکرات احیای برجام از بن‌بست ایجاد شده به کار می‌بندد. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین رابطه به رسانه فایننشیال تایمز می‌گوید که او تلاش دارد با یافتن یک «راه میانه» به بن‌بستی که تلاش‌های دیپلماتیک بیش از یک ساله اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند، خاتمه دهد. 

گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهانی از اواخر ماه مارس متوقف شده و طرفین دیگر برای مذاکره به وین بازنگشته‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده اصلی‌ترین گره باقی‌مانده میان تهران و واشنگتن است. 

ایران اصرار دارد که واشنگتن این اقدام دولت ترامپ در قبال سپاه پاسداران را لغو کند و در مقابل کاخ سفید می‌گوید برای این منظور ایران باید تضمین‌هایی به آمریکا ارائه دهد تا واشنگتن اطمینان حاصل نماید که دیگر تهران موضوع خونخواهی قاسم سلیمانی را از طریق تهدید جانی مقام‌های دولت پیشین آمریکا دنبال نخواهد کرد. 

در همین راستا بورل می‌گوید قصد دارد معاون خود یعنی انریکه مورا را بار دیگر به تهران بفرستد تا مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر یافتن راه‌حل‌های جایگزین گفتگو کند. رئيس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص می‌گوید: «مورا می‌خواهد برای گفتگو با مقام‌های جمهوری اسلامی به تهران برود اما ایران برای این منظور بسیار بی‌میل بوده است.»

فایننشیال تایمز گزارش داده که بورل در حال بررسی سناریویی است که بر اساس آن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده خارج می‌شود اما تحریم‌های علیه بخش‌های اقتصادی و امنیتی این سازمان همچنان باقی خواهد ماند. آقای بورل جزئيات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده اما تاکید کرده که مقام‌های ایرانی نسبت به دیدار و گفتگو با مورا در این خصوص اکراه دارند با این حال او این تلاش را به عنوان «آخرین تیر ترکش» خود معرفی کرده است. 

آقای بورل البته تاکید کرده که مذاکره کنندگان اروپایی قرار نیست در این سفر به مقام‌های ایرانی اولتیماتوم بدهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با گذشت زمان و فاصله گرفتن از آخرین دور مذاکرات هسته‌ای و همچنین باقی ماندن اختلافات میان ایران و آمریکا امیدها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و قدرت‌های جهانی بیش از قبل کاهش یافته اما اتحادیه اروپا همچنان امیدوار است با اقدامات میانجیگرانه خود بتواند به راه حلی برای پایان دادن به اختلافات میان ایران و آمریکا دست یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: نمی‌خواهم شکست مذاکرات احیای برجام را تصور کنم

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم