Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وال‌استریت ژورنال: اروپا از ایران می‌خواهد با کنار گذاشتن مسئله سپاه، توافق احیای برجام را امضا کند

گفتگوی انریکه مورا در تهران با مقام‌های ایرانی
گفتگوی انریکه مورا در تهران با مقام‌های ایرانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه خود گزارش داده، انریکه مورا به تهران سفر خواهد کرد تا مقام‌های ایران را راضی کند، فعلا مسئله خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی را کنار بگذارد و توافق احیای برجام را امضا کند.

آگهی

روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داده که دیپلمات‌های غربی می‌خواهند با فرستادن انریکه مورا به تهران، ایران را راضی به پذیرش توافق موجود نمایند. 

این رسانه آمریکایی می‌گوید مذاکره کننده ارشد اروپایی در سفر خود به ایران تلاش خواهد کرد بن‌بست ایجاد شده در گفتگوهای میان ایران و آمریکا بر سر مسئله سپاه پاسداران را حل و فصل کند و تهران را تشویق نماید که توافقنامه حاضر را بدون اشاره به مسئله خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده امضا نماید. 

مذاکرات ایران و قدرت‌های غربی از ۱۱ مارس در وین متوقف شده و طرفین دیگر به پایتخت اتریش بازنگشته‌اند. در آن مقطع مقام‌های غربی و ایرانی گفتند که متن توافق عملا کامل شده و تنها اتخاذ برخی تصمیمات سیاسی از سوی تهران و واشنگتن باقی مانده است. با این حال این توافق در هفته‌های اخیر همچنان در تعلیق باقی مانده و ایالات متحده حاضر نشده اقدام دونالد ترامپ در خصوص قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را لغو کند و سپاه را از این لیست خارج نماید. این در حالیست که ایران این مسئله را یکی از خطوط قرمز خود معرفی کرده است. 

با وجود مشکلات در این حوزه، مقام‌های اروپایی سعی کرده‌اند این گفتگوها را زنده نگه دارند؛ آقای مورا اواخر ماه مارس به تهران سفر کرد و از آنجا هم مستقیما راهی واشنگتن شد تا بتواند برای اختلافات باقی مانده راهی پیدا کند، با این حال تمام این تلاش‌ها تاکنون بی‌نتیجه مانده است. 

حالا وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه خود گزارش داده که دیپلمات‌های غربی می‌خواهند این مسئله را برای ایران روشن کنند که در صورتی که تهران حاضر نشود توافق کنونی را امضا کند، گفتگوها به پایان خواهد رسید. این تلاش‌ها ۲۳ آوریل و در تماس تلفنی میان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کلید خورد. دیپلمات‌های غربی می‌گویند آقای مورا در سفر قریب‌الوقوع خود تلاش خواهد کرد ایران را متقاعد کند که متن نهایی توافقنامه احیای برجام را بدون اشاره به مسئله خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی را امضا کند و آن را به مراحل بعد گفت‌وگوها موکول کند و توافق جدید را امضا کند.

وال استریت ژورنال همچنین گزارش کرده که ایران تاکنون پیشنهاد آمریکا مبنی بر خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی به شرطی که ایران از قصد خود را برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی دست بکشد، رد کرده است. 

پیشتر آنتونی بلنکن، وزیر امور خارجه در کمیته سیاست خارجی سنا گفته بود که تنها راهی که برای خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج شود این است که ایران اقدامات لازم را برای توجیه لغو این مسئله انجام دهد. او همچنین ادامه داده بود که تهران می‌داند این اقدامات چیست و آنها می‌دانند که برای این منظور باید چه اقداماتی انجام دهند. بلینکن البته تاکید کرده بود حتی در صورت خروج سپاه، تحریم‌های گسترده علیه این نهاد باقی خواهد ماند.

اشاره وزیر امور خارجه احتمالا به مسئله انصراف از انتقام‌گیری از مسئولین پیشین آمریکایی که در ترور قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند و همچنین فعالیت‌های نیروهای شبه نظامی ایران و طرفداران آن در منطقه خاورمیانه علیه نیروهای آمریکایی است. 

مقام‌های ایرانی پیشتر بارها تاکید کرده‌اند که از تعهد خود برای گرفتن انتقام از کسانی که در ترور قاسم سلیمانی که در ژانویه ۲۰۲۰ توسط آمریکا کشته شد، کوتاه نمی‌آیند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در چنین شرایطی امیدها برای رسیدن به توافق میان طرفین به حداقل کاهش یافته است. یک مقام پیشین آمریکایی که روی موضوع هسته‌ای ایران کار کرده است به وال استریت ژورنال گفته که ممکن است بن‌بست کنونی در مذاکرات برای ماه‌ها به طول بینجامد، چرا که هیچ یک از طرفین نمی‌خواهند مسئولیت شکست مذاکرات را برعهده بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین تحولات مذاکرات برجام؛ امیرعبداللهیان: از رسیدن به توافق خوب دور نشده‌ایم

مذاکرات احیای برجام؛ انریکه مورا برای ملاقات با باقری کنی‌ به تهران می‌رود

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد