Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تجمع سراسری معلمان در ایران؛ پلیس بوشهر برخی از تجمع‌ کنندگان را بازداشت کرد

تجمع فرهنگیان در اراک
تجمع فرهنگیان در اراک Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با روز جهانی کارگر و روز معلم در ایران، شماری از معلمان و کارگران در شهرهای مختلف ایران تظاهرات کردند که در چندین مورد پلیس اقدام به دخالت و بازداشت تجمع‌کنندگان کرد.

آگهی

همزمان با روز جهانی کارگر و روز معلم در ایران، شماری از معلمان و کارگران در شهرهای مختلف ایران تظاهرات کردند که در چندین مورد پلیس اقدام به دخالت و بازداشت تجمع‌کنندگان کرد.

معلمان در بسیاری از شهرهای ایران به مناسبت ۱۲ اردیبهشت که در ایران روز معلم نامیده می‌شود، تجمع برگزار کردند با این حال حضور نیروهای انتظامی و امنیتی مقابل ساختمان‌های اداره و آموزش و پرورش برخی شهرها چشمگیر بود. تجمع امروز معلمان در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران شکل گرفت.

طبق گزارش برخی منابع صنفی، نیروی انتظامی در بوشهر به تجمع معلمانی که مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر حضور داشتند هجوم برد و ضمن ضرب و جرح تجمع کنندگان برخی از آن‌ها را بازداشت کرد. اتحادیه آزاد کارگران ایران تاکنون از بازداشت شش معلم خبر داده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع معلمان در اراک، کرمانشاه، سقز، نورآباد، خمینی‌شهر، شیراز، الیگودرز، البرز، بوشهر، یزد، اصفهان، دهدشت، لنگرود، سنندج، مریوان، شوشتر، رشت، یاسوج، تهران، اردبیل، لاهیجان، تبریز، قزوین، تنکابن، اهواز، اراک و… را نشان می‌دهد.

شبکه‌های اجتماعی
تجمع معلمان در سقزشبکه‌های اجتماعی

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به بازداشت شماری از معلمان که از روز گذشته آغاز شده است، در اطلاعیه‌ای که در کانال تلگرامی این شورا منتشر شد گفت: «از روز شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ نیروهای خودسر در دستگاه‌های خاص و شناخته شده در عملیاتی هماهنگ و از قبل برنامه‌ریزی شده در سطح کشور اقدام به احضار و دستگیری تعدادی از کنشگران صنفی فرهنگی کرده‌اند.»

این نهاد درباره نحوه بازداشت‌ها گفت: «بازداشت‌ها به‌صورت احضار و بازداشت همزمان، یورش به منازل همکاران صنفی، ورود شبانه به خانه برخی از معلمان صورت گرفته است. تا لحظه ی انتشار این آگهی نه از آمار دقیق همکاران بازداشتی در سطح کشور خبر داریم و نه از محل نگهداری و وضعیت اکثر آن عزیزان اطلاعاتی در دست داریم.»

شبکه های اجتماعی
تجمع معلمان در تهرانشبکه های اجتماعی

با این حال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اضافه کرده است که شمالی از همکاران بازداشتی آزاد شده‌اند اما همچنان تعدادی در بازداشت بسر می‌برند.

این نهاد تاکید کرد که در حال جمع‌آوری فهرست نهایی بازداشتی‌ها است.

در این اطلاعیه تاکید شده است که «اگر از همکاران بازداشتی دلجویی نشود یا آزاد نشوند به زودی در حمایت از آن‌ها تجمع و راهپیمایی سراسری برگزار خواهد شد.»

علی‌اکبر باغانی، رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی صبح دیروز بازداشت شدند و طبق اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان اسکندر لطفی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه نیز شب گذشته در شهر مریوان بازداشت شده‌اند. طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور نیروهای امنیتی امروز مقابل اداره آموزش و پرورش مریوان پررنگ بود.

مراسم روز جهانی در خانه کارگر با قطعنامه نهایی

از سوی دیگر همزمان با روز جهانی کارگر، شماری از کارگران، فعالان تشکل‌های کارگری و بازنشستگان در محل خانه کارگر حضور پیدا کردند و در پایان این گردهمایی قطعنامه‌ای نیز صادر و قرائت شد.

در بخشی از این قطعنامه آمده است که «حاصل کار کارگر ایرانی به خود او بر نمی‌گردد چرا که ما شاهدیم امروز کارگران بیشتر کار می‌کنند ولی هر سال فقیرتر می‌شوند.»

این قطعنامه گفته است: «تورم افسارگسیخته، ناشی از پیامدهای تحریم و سوء مدیریت داخلی است که سبب می‌شود، علی رغم رشد دستمزدها هر روز کارگر فقیر‌تر شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض به افزایش قیمت‌ها در ایران با شعار علیه خامنه‌ای و رئیسی؛ ایرنا از بازداشت معترضان خبر داد

روایت‌ها از خشونت پلیس ایران و مقابله زنان با حجاب اجباری؛ هشتگ #جنگ_علیه_زنان فراگیر شد

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟