Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لایحه رتبه‌بندی معلمان ایران پس از اعتراضات گسترده تصویب شد

اعتراض معلمان در ایران
اعتراض معلمان در ایران Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس ایران امروز چهارشنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) با تصویب جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان، میزان حقوق و مزایای معلمان را مشخص کردند.

آگهی

نمایندگان مجلس ایران امروز چهارشنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) با تصویب جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان، میزان حقوق و مزایای معلمان را مشخص کردند.

این اقدام نمایندگان مجلس ایران دو روز پس از اعتصاب و برگزاری تجمعات گسترده معلمان در بیش از ۸۰ شهر این کشور انجام شد.

جزئیات لایحه رتبه‌بندی معلمان ایران که با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع در مجلس این کشور تصویب شده است برای تأیید به شورای نگهبان فرستاده می‌شود.

به گفته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران تصویب ماده ۸ این لایحه که «قریب به یک دهه» طول کشیده با تأمین «بار مالی» آن به نتیجه رسیده است.

معلمان ایران که همواره با حقوق کم مواجه بوده‌اند، با وخامت رو به رشد وضعیت اقتصادی این کشور در سال‌های گذشته بر مشکلاتشان افزوده شده است.

از همین رو آن‌ها در سال‌های گذشته بارها با اعتراض به وضعیت شغلی و درآمدی خود، خواهان اجرای «طرح رتبه‌بندی» و «قانون همسان‌سازی حقوق» شده بودند.

اوج تجمعات اعتراضی معلمان به وضعیت شغلی و معیشتی‌ خود در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر بود که در تهران با حمله نیروهای امنیتی و انتظامی و بازداشت برخی از معلمان مواجه شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران سه‌شنبه ۲۳ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی واقعی تصویب نشود، معلمان از ۳۰ آذر به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

اینک نمایندگان مجلس ایران مصوب کرده‌اند که اگر حقوق هریک از معلمان از ۸۰ درصد مجموع حقوق مربی پایه یک دانشگاه تهران کمتر باشد، مابه‌التفاوت تحت عنوان «تفاوت تطبیق» در احکام آنان درج خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس ایران تمام معلمان سراسر کشور که ۷۳۳ هزار و ۶۳۸ نفر هستند، مشمول لایحه رتبه‌بندی معلمان می‌شوند که برای اجرای آن «تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان در یک سال» در نظر گرفته شده است.

نمایندگان مجلس ایران همچنین تصویب کردند که وزارت آموزش و پرورش به همراه هیاتی از مجلس و سازمان برنامه و سازمان استخدامی یک ماه بعد از ابلاغ قانون رتبه‌بندی معلمان، آیین‌نامه اجرایی آن را تهیه کند.

البته اجرای مصوبه مجلس ایران در مورد «میزان حقوق و مزایای معلمان» با گسترش مشکلات اقتصادی در این کشور همزمان شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود شاخص بورس و قیمت ارز در ایران؛ پیشتازی نرخ تورم سالانه از افزایش بهای دلار ادامه دارد

واکنش اقتصاد ایران به بازگشت تحریم‌ها؛ افت شاخص بورس همزمان با صعود نرخ ارز

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است