واکنش اقتصاد ایران به بازگشت تحریم‌ها؛ افت شاخص بورس همزمان با صعود نرخ ارز

بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران توسط آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه ۲.۸ درصد افت کرد، بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار را ۸۵۰ تومان افزایش داد و نرخ آزاد دلار هم رکورد جدیدی ثبت کرد.

آگهی

ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران توسط آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه ۲.۸ درصد افت کرد، بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار را ۸۵۰ تومان افزایش داد و نرخ آزاد دلار هم رکورد جدیدی ثبت کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، رسما از اعمال دوبارۀ «همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران» خبر داد. هر چند این اقدام آمریکا تاکنون با مخالفت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه مواجه شده ولی ایالات متحده به تمامی اعضای سازمان ملل هشدار داده که در صورت نقض این تحریم‌ها که شامل «تمدید دائمی» تحریم تسلیحاتی ایران نیز می‌شود، با پیامدهای تنبیهی روبرو خواهند شد.

در پی انتشار این خبر، بورس اوراق بهادار تهران داد و ستدهای روز یکشنبه خود را با سیر نزولی شاخص کل آغاز کرد؛ به طوری که شاخص کل بازار سهام ۴۷ هزار و ۲۵۱ واحد کاهش یافت و به یک میلیون ۶۵۲ هزار و ۲۴۲ واحد رسید.

همزمان بانک مرکزی ایران نیز صبح روز یکشنبه نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را با ۷۵۰ تومان افزایش به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش داد. با وجود آغاز عرضه بانک مرکزی ایران برای مهار صعود نرخ ارز، در بازار آزاد تهران نیز قیمت فروش هر دلار آمریکا با ۴۵۰ تومان افزایش در مقایسه با نرخ پایانی معاملات روز شنبه به ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

هر یورو نیز صبح روز یکشنبه از بانک مرکزی ایران ۳۲ هزار تومان فروخته شد که ۲۵۰ تومان پایین‌تر از نرخ آزاد آن بود.

اما بانک مرکزی ایران بعد از ظهر یکشنبه نرخ رسمی فروش دلار را ۱۰۰ تومان دیگر افزایش داد و به بالاترین سطح تاریخی آن رساند. در مقابل قیمت آزاد فروش دلار هم به رسیدن به قله ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومانی رکورد تازه‌ای را ثبت کرد. همچنین قیمت رسمی یورو نیز بعد از ظهر یکشنبه به ۳۲ هزار و ۱۵۰ تومان رسید و نرخ آزاد آن هم به ۳۲ هزار و ۴۵۰ تومان نزدیک شد.

در همین حال، عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ارزی این بانک در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی بوده و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته است. او بر این اساس تاکید کرد که تلاش‌های آمریکا تنها برای به راه انداختن یک جنگ روانی و فشار تبلیغاتی علیه ایران است.

رشد نرخ ارز در بازار ایران با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا بار دیگر به اوج تاریخی ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بازگردد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار تهران یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان مبادله شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لایحه رتبه‌بندی معلمان ایران پس از اعتراضات گسترده تصویب شد

ادامه صعود دلار آمریکا در بازار تهران؛ عرضه میلیونی درهم نرخ‌ها را نشکست

فتح قله تازه نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی؛ یورو به آستانه ۳۳ هزار تومان رسید