Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نقض حقوق پناهجویان در اروپا؛ مقامات اروپا استعفای رئیس آژانس مرزبانی را پذیرفتند

فابریس لگری، رئيس آژانس مرزی اتحادیه اروپا
فابریس لگری، رئيس آژانس مرزی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیئت مدیره آژانس مرزی اتحادیه اروپا با تشکیل جلسه اضطراری به اتهامات وارده به آقای لگری بررسی کرد و در نهایت رئيس این مجموعه از سمت خود استعفا کرد.

آگهی

فابریس لگری، رئیس آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرونتکس) پس از اتهامات نقض حقوق بشر از سمت خود استعفا داد. 

مدیران این آژانس روز جمعه ۲۹ آوریل اعلام کردند که آقای لگری پس از سال‌ها اتهامات مختلف در خصوص بدرفتاری با پناهجویان در مرزهای اتحادیه اروپا، کار خود را ترک کرده است. 

هیئت مدیره این مجموعه در روزهای پنجشنبه و جمعه جلسه اضطراری تشکیل داد تا درباره اتهامات وارد به فابریس لگری و دو کارمند دیگر فرونتکس گفتگو کنند. در نهایت آقای لگری استعفای خود را تقدیم آژانس مرزی اتحادیه اروپا کرد. 

این مجموعه در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر شده ضمن تایید استعفا نوشته است که «اعضای هیئت مدیره با بررسی همه جوانب امر به این نتیجه رسیده‌اند که همکاری با لگری به پایان رسیده است.» لگری پیشتر همه اتهامات را رد کرده بود. 

آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا OLAF سال گذشته تحقیقاتی را در مورد اتهامات نقض حقوق بشر توسط فرونتکس را آغاز کرده بود اما گزارش OLAF هنوز به صورت علنی منتشر نشده است. 

در سال ۲۰۲۱ پارلمان اروپا گزارشی منتشر کرده بود که بر اساس آن آژانس مرزی اتحادیه اروپا تعهدات خود را در قبال پناهجویان در مناطقی از جمله در دریای اژه و بین ترکیه و یونان رعایت نکرده است. در بخشی از گزارش آمده بود: «چندین بازیگر قابل اعتماد به طور مداوم در مورد نقض حقوق اساسی در مرز در تعدادی از کشورهای عضو گزارش دادند اما فرونتکس به طور کلی این گزارش‌ها را نادیده گرفته است. آژانس همچنین نتوانست به مشاهدات داخلی در مورد موارد مشخصی از نقض حقوق اساسی پناهجویان در برخی از کشورهای عضو پاسخ دهد.»

در بخشی از این گزارش به عقب نشاندن پناهجویان از مرزها اشاره شده بود که این اقدام نقض قوانین بشردوستانه به شمار می‌رود به ویژه در شرایطی که بازگشت افراد به مناطقی که از آنجا آمده آمدند، باعث به خطر افتادن جان آنها می‌شود. 

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کمیسیون اروپا در هیئت مدیره آژانس مرزی اتحادیه اروپا حضور دارند. در حالی که پیشتر سازمان‌های حقوق بشر زنگ خطر را در خصوص برخورد با پناهجویان به صدا در آورده بودند، یلوا یوهانسون، کمیسر اتحادیه اروپا بر لزوم تقویت نظارت بر حقوق افراد و پناهجویان از سوی فرونتکس تاکید کره بود. 

کشورهای اتحادیه اروپا از زمانی که بیش از یک میلیون پناهجوی سوری در سال ۲۰۱۵ به اروپا رسیدند پول و اختیارات بیشتری را در اختیار آژانس مرزی این اتحادیه (فرونتکس) قرار دادند که در مجموع باعث تقویت احساسات راست افراطی در سراسر اتحادیه شده است.

از آنجایی که کشورهای اتحادیه اروپا به شدت بر سر صدور اجازه ورود به مسلمانانی که از خاورمیانه و آفریقا می‌آمدند، مقاومت می‌کنند، مهاجرت به یک موضوع مهم سیاسی در قاره سبز تبدیل شده است.

اتحادیه اروپا از آن زمان پناهندگی و حقوق مهاجران را محدود کرده، مرزهای خود را مستحکم کرده و قراردادهایی را  که مورد انتقاد گروه های حقوق بشری قرار گرفته است، با کشورهایی از جمله ترکیه برای نگه داشتن پناهجویان در خاک خود بسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس مرزبانی اروپا ۱۰۰ میلیون یورو برای بازگرداندن مهاجران هزینه می‌کند

بریتانیا برای مقابله با ورود پناهجویان آنها را به رواندا می‌فرستد

سازمان عفو بین‌الملل دولت فرانسه را به اجرای سیاست‌های دوگانه در قبال پناهجویان متهم کرد