آژانس مرزی اتحادیه اروپا: ورود مهاجران از ترکیه به اروپا افزایش یافته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آژانس مرزی اتحادیه اروپا: ورود مهاجران از ترکیه به اروپا افزایش یافته است
کپی رایت  AP

رئیس آژانس مرزی اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) گفت: «شمار مهاجرانی که از ترکیه وارد اروپا می‌شوند در سال گذشته میلادی به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است.»

فابریس لگری، مدیر اجرایی فرونتکس در بروکسل گفت: «بیش از ۸۲ هزار مهاجر در سال ۲۰۱۹ تلاش کردند که غیرقانونی وارد خاک اروپا شوند که نسبت به سال قبل از آن ۴۶ درصد افزایش داشته است.»

وی در جمع خبرنگاران افزود: «این موضوع، اغلب به‌دلیل وضعیت سوریه است اما در عین حال بی‌ثباتی در افغانستان و تغییر سیاست‌ها در قبال اتباع افغانستان از سوی مقام‌های ایرانی و پاکستانی نیز این شرایط را ایجاد کرده است.»

وی در این زمینه تقصیری را متوجه گارد ساحلی ترکیه نکرد و گفت که این کشور «خوب کار می‌کند.»

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ موافقت کرد که مبلغ شش میلیارد یورو به ترکیه کمک کند تا خرج پناهجویان سوری کند و مانع رفتن آن‌ها به یونان شود. اما از تابستان گذشته، جزایر شرقی یونان با ازدحام شدید پناهجویان در اردوگاه‌های این کشور روبرو شده است.

آژانس مرزی اتحادیه اروپا می‌گوید که در سال گذشته شمار ورودی‌ها به اروپا از زمان توافق اتحادیه اروپا با ترکیه بیشترین تعداد را شامل شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که کشور وی نمی‌تواند به تنهایی مسئولیت میزبانی از ۳.۶ میلیون پناهنده سوری را متحمل شود. وی در گذشته تهدید کرده بود که درهای کشورش را باز می‌کند که مهاجران به اروپا بروند. او به‌دنبال اختصاص بودجه بیشتری به این موضوع است و به‌نظر می‌رسد که اروپایی‌ها احتمالا با آن موافقت کنند.

آنکارا همچنین برای ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه به دنبال جذب کمک‌های مالی اتحادیه اروپا است تا افرادی را که از درگیری‌ها آن محدوده می‌گریزند اسکان دهد اما به‌نظر می‌رسد اروپایی‌ها در این موضوع تمایلی به مشارکت ندارند.