Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبر طالبان از کشورهای جهان خواست حکومت امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند

جمعی از سران طالبان
جمعی از سران طالبان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای آخوندزاده در این پیام خود از جامعه بین‌المللی خواست که حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد تا افغانستان بتواند مشکلات خود را به طور رسمی و در چارچوب هنجارها و اصول دیپلماتیک حل و فصل کند.

آگهی

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان روز جمعه ۲۹ آوریل بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا حکومت آنها را به رسمیت بشناسد. وی همچنین گفت که «جهان به یک دهکده کوچک تبدیل شده و روابط دیپلماتیک مناسب به مشکلات کشورها کمک خواهد کرد.»

هنوز هیچ کشوری رژیمی طالبان را که در ماه اوت و پس از فروپاشی دولت قانونی افغانستان در این کشور به قدرت رسیده، به رسمیت نمی‌شناسد. 

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر عالی طالبان روز جمعه در پیامی مکتوب پیش از تعطیلات عید فطر به مشکلات بین‌المللی که طالبان با آن رو به رو است اشاره کرد، بدون اینکه اشاره‌ای به موضوعاتی چون حقوق زنان و حق تحصیل برای دختران داشته باشد. 

آقای آخوندزاده در این پیام خود از جامعه بین‌المللی خواست که حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد تا افغانستان بتواند مشکلات خود را به طور رسمی و در چارچوب هنجارها و اصول دیپلماتیک حل و فصل کند. مقصود آقای آخوندزاده احتمالا بحث آزاد کردن منابع مالی دولت افغانستان در کشورهای مختلف جهان است. 

این چهره سیاسی مذهبی که سال‌هاست در انظار عمومی دیده نشده و در قندهار زندگی می‌کند همچنین گفت: «افغانستان نقش خود را در صلح و ثبات جهانی بر عهده دارد. بر این اساس جهان باید امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت بشناسد. امروز جهان به یک دهکده کوچک تبدیل شده است و روابط دیپلماتیک بین کشورها می‌تواند به حل و فصل مسائل فی ما بین کمک کند.» 

پیام عید فطر از سوی آخوندزاده در حالی منتشر می‌شود که در روزهای اخیر چندین سری انفجار در مناطق مختلف افغانستان، این کشور را به لرزه در آورده است. گروه جهادی داعش مسئولین برخی از آنها را برعهده گرفته است. انفجارهایی که جامعه اقلیت شیعه هزاره را مورد هدف قرار می‌دهد. 

آخوندزاده در پیام خود هیچ اشاره‌ای به ناامنی نکرد و در مقابل مدعی شد که امارت اسلامی توانسته یک ارتش قوی و اسلامی و همچنین یک سازمان اطلاعاتی قوی بسازد. 

AP photo
تنها تصویر منتشر شده از هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبانAP photo

او همچنین مدعی شد که به حقوق مردان و زنان در افغانستان احترام می‌گذارد و حکومت طالبان متعهد است که بدون خشونت و اجبار مردم را به شریعت دعوت کند. وی همچنین از مسئولان ذیربط خواست که مردم را با درایت به سوی شریعت دعوت کنند، کسی را در این زمینه مجبور نکنند و در این خصوص از افراط و تفریط پرهیز نمایند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اظهارات او در حالی مطرح می‌شود حکومت طالبان دختران را از حق تحصیل محروم کرده و بسیاری از گزارش‌های غیررسمی حکایت از آن دارد که این محدودیت و ممنوعیت با نظر شخص آخوندزاده وضع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند