Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستور آمریکا برای خروج برخی نیروهای کنسولگری آمریکا از شانگهای؛ چین محدودیت‌ها را کاهش می‌دهد

قرنطینه سراسری در شانگهای چین
قرنطینه سراسری در شانگهای چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه آمریکا به نیروهای غیرضروری خود در کنسولگری این کشور در شانگهای دستور داده است از چین خارج شوند؛ اقدامی که با نارضایتی پکن همراه شده است.

آگهی

وزارت امور خارجه آمریکا به کارکنان غیر اضطراری دولت آمریکا دستور داد تا کنسولگری این کشور در شانگهای را به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید و اقدامات چین برای کنترل این ویروس ترک کنند.

پیشتر و روز جمعه، این وزارت‌خانه آمریکا اعلام کرده بود که پرسنل غیر اضطراری می‌توانند داوطلبانه کنسولگری را ترک کنند. مشخص نیست حالا چرا این مسئله اجباری شده است.

یکی از مسائل بحث برانگیز در نحوه برخورد دولت چین برای مقابله با کووید-۱۹ جدا کردن کودکان از والدینی بوده که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در همین حال و پس از افزایش اعتراضات در این شهر نسبت به قوانین سفت و سخت دولتی و قرنطینه ۲۵ میلیون نفر که به کمبود مواد غذایی انجامیده، مقام‌های چینی محدودیت‌ها در برخی از محله‌های شانگهای را کاهش دادند.

مقام‌های محلی می‌گویند به افرادی که در مناطقی با کمترین میزان ابتلا به ویروس کرونا، اجازه خواهند داد تا به تدریج از خانه خارج شوند. هرچند هنوز مشخص نیست چه تعدادی از مردم چنین مجوزی را دریافت خواهند کرد.

چین به سیاست «کووید صفر» پایبند بوده و با اعمال محدودیت‌های گسترده و اعمال قرنطینه‌های سفت و سخت تلاش کرده با این بیماری مقابله کند. شانگهای از زمان ظهور ویروس در ووهان در سال ۲۰۱۹ تحت برخی از شدیدترین اقدامات قرار گرفته است، به طوری که یک قرنطینه شدید باعث شد بسیاری برای دریافت غذای کافی با مشکل رو به رو شدند و هزاران نفر نیز به مراکز متمرکز قرنطینه فرستاده شدند.

مقام‌های شهر شانگهای می‌گویند پیشگیری و کنترل اقدامات متمایز تاثیر مهمی روی روند مقابله با این بیماری می‌گذارد. حالا مردم در مجتمع‌های مسکونی که در ۱۴ روز گذشته هیچ موردی از کووید نداشته‌اند، اجازه خروج از خانه‌های خود دریافت می‌کنند. این خروج البته بسیار محدود خواهد بود و به عنوان مثال در یکی از بخش‌های جنوبی شانگهای مردم اجازه یافته‌اند تنها یک بار برای خرید لوازم ضروری از خانه خود خارج شوند.

بازگشت دوباره ویروس کرونا به شانگهای مشکلات گسترده‌ای را برای کسانی که در این شهر بزرگ چین زندگی می‌کنند پدید آورده و قوانین محدودکننده سفت و سخت مقام‌های چینی، دشواری‌های زیادی را به همراه داشته است.

کریس میلر یک شهروند آمریکایی ساکن این شهر در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفته است که بعد از کاهش محدودیت‌ها حالا او آزاد است تا به زایشگاهی که همسرش به تازگی به آنجا منتقل شده برود و برای نخستین بار او و پسر تازه متولد شده‌اش را ملاقات کند. او در این رابطه می‌گوید: «من نخستین نفری بودم که از ساختمان بیرون آمدم. اساسا هیچ جا باز نیستم. خیابان‌ها کاملا خالی است و شما کسی را در شهر پیدا نمی‌کنید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال در بخش دیگری از اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور توصیه کرده به دلیل آنچه واشنگتن «اجرای اقدامات خودسرانه» محلی و محدودیت‌های کووید-۱۹ به ویژه در هنگ‌کنگ، استان جیلین و شانگهای خوانده، از سفر به چین خودداری کنند. این بیانیه وزارت خارجه آمریکا با عصبانیت چین رو به رو شده است. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه این کشور با ابراز مخالفت نسبت به این رویکرد آمریکا تاکید کرد اتهاماتی که واشنگتن در این رابطه به پکن وارد کرده بی‌اساس است و دولت مرکزی چین تلاش دارد با انجام اقدامات کنترلی با این بیماری مقابله کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

شمار قربانیان کووید۱۹ در شانگهای چین به ۱۰ نفر افزایش یافت

چین بزرگ‌ترین قرنطینه کرونایی در دو سال گذشته را در شانگهای اجرایی می‌کند