رکوردشکنی ابتلا به کووید-۱۹ در چین؛ شهر ۱۷ میلیون نفری قرنطینه شد

شیوع مجدد کرونا در چین
شیوع مجدد کرونا در چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی ثبت بالاترین نرخ ابتلا به کووید-‍۹ از زمان آغاز همه‌گیری کرونا بدین سو در چین، مقامات پکن بار دیگر تعطیلی گسترده شهرها و وضع قرنطینه را در دستور کار قرار داده‌اند.

آگهی

در پی ثبت بالاترین نرخ ابتلا به کووید-‍ ۱۹ از زمان آغاز همه‌گیری کرونا بدین سو در چین، مقامات پکن بار دیگر تعطیلی گسترده شهرها و وضع قرنطینه را در دستور کار قرار داده‌اند.

چین روز شنبه ۱۸۰۷ و در روز یکشنبه نزدیک به ۳۴۰۰ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را گزارش کرد. این بالاترین رقم روزانه در دو سال گذشته به شمار می‌رود.

در پی آمارهای فزاینده از شیوع سویه اُمیکرون کرونا، مسئولین چینی تصمیم گرفتند شهر ۱۷ میلیون نفری شنژن را قرنطینه کنند. در این شهر که بالاترین میزان ابتلا از زمان آغاز همه‌گیری در آن به ثبت رسیده است، حمل و نقل عمومی از جمله حرکت اتوبوس‌ها و متروها را از روز دوشنبه به حالت تعلیق درآورده شده و به ساکنان گفته شده است که شهر را به جز در موارد ضروری ترک نکنند.

در شنژن رستوران‌ها و مراکز تفریحی نیز بسته‌ شده‌اند و از شرکت‌ها خواسته شده است تا امکان کار از راه دور را برای کارمندان فراهم آورند.

مقامات چینی همچنین شهر ۹ میلیون نفری چانگچون در استان جی‌لین را قرنطینه کرده‌اند و همزمان دستور برپایی بیمارستان‌ موقت ۱۵۰۰ تختخوابه در این شهر و همچنین در شهر بندری شرقی چینگ‌دائو را داده‌اند.

یک مقام استان جی‌لین در نشستی خبری گفت تعدادی از مناطق محلی با گسترش سریع همه‌گیری مواجه هستند. استان جی‌لین در شمال شرقی روز شنبه ۱۴۱۲ مورد ابتلای جدید را گزارش کرد که ۷۸ درصد آمار مبتلایان در کل کشور را تشکیل می‌دهد.

همچنین با توجه به افزایش موارد ابتلا، مقامات چینی مدارس شهر شانگهای را نیز تعطیل کرده‌اند و شهر ۷۰۰ هزار نفری یانجی در نزدیکی مرز کره شمالی نیز به طور کامل قرنطینه شده است.

مسئولان بهداشتی چین برای اولین بار به مردم اجازه داده‌اند تا کیت‌های خودآزمایی سریع را برای کمک به تشخیص فوری ابتلا خریداری کنند. شماری از کارشناسان می‌گویند استراتژی قبلی چین که مبتنی بر آزمایش اسید نوکلئیک بود ( و نمونه‌برداری را منحصرا به کارکنان پزشکی محدود می‌کرد) در شرایط فعلی و ازدیاد موارد مشکوک به ابتلا سخت‌تر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مجموع هنوز مورد جدیدی از مرگ بر اثر کرونا اعلام نشده است و آمار قربانیان ابتلا به کووید-۱۹ در چین همچنان روی عدد ۴ هزار و ۶۳۶ ثابت مانده است.

تعداد مبتلایان اعلام شده چین هنوز به مراتب کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است، با این حال تعداد فزاینده مبتلایان می‌تواند برنامه جاه‌طلبانه «کووید صفر» پکن را با چالش مواجه کند. مقامات محلی می‌گویند مکانیسم واکنش اضطراری در مقابل گستردگی شیوع امیکرون به اندازه کافی قوی نبوده و شیوع همه‌گیری سرعت گرفته است.

این در شرایطی است که شش مقام استانی در چانگچون (شامل مسئولین محلی و همچنین مقامات حزب کمونیست) به دلیل عملکرد ضعیف در پیشگیری و کنترل کووید-۱۹ از مشاغل خود برکنار شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مطالعه جدید؛ آنتی‌بادی‌های طبیعی کرونا برای کودکان ۷ ماه ایمنی می‌آورد

سازمان جهانی بهداشت: پایان همه‌گیری کرونا دور است

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند