تازه‌ترین نظرسنجی در آستانه انتخابات ۲۰۲۲ فرانسه: خواسته اکثریت شکست ماکرون است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه   -   کپی رایت  AP Photo

تنها سه روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، تازه ترین نظرسنجیها نشان می دهند که «اکثریت فرانسوی ها نمی خواهند ماکرون برای دومین دوره رئیس جمهوری فرانسه باشد.»

این در حالی است که همین نظرسنجی نشان می دهد که رئیس جمهوری فرانسه همچنان به عنوان نفر اول به دور دوم می رود.

از اولین روز آغاز رقابت های انتخاباتی، همواره نظرسنجی ها امانوئل ماکرون را پیشتاز مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری دانسته اند. با این حال تازه ترین نظرسنجی شبکه خبری «س نیوز» فرانسه نشان می دهد که نه تنها فاصله ماکرون با مارین لوپن، نامزد راستگرایان افراطی و رهبر حزب «اتحاد ملی» بسیار کم شده بلکه اکثر قریب به اتفاق رای دهندگان خواستار ترک قدرت از سوی امانوئل ماکرون هستند.

این نظرسنجی که پیش از ظهر پنج شنبه منتشرشد نشان می‌دهد که از هر ۱۰ فرانسوی، ۷ نفر خواهان شکست امانوئل ماکرون در انتخابات پیش رو است. این رقم تقریبا معادل ۶۶ درصد از شهروندانی که حق رای دارند. از این ۶۶ درصد، ۴۳ درصد قاطعانه خواهان شکست رئیس‌جمهوری فعلی هستند و ۲۳ درصد هم گفته‌اند که ترجیحشان شکست امانوئل ماکرون در انتخابات است. در مقابل ۳۳ درصد خواهان انتخاب مجدد جوانترین رئیس جمهور تاریخ فرانسه هستند. یک درصد هم در این زمینه هنوز به نتیجه ای نرسیده‌اند.

نکته جالبی که در این نظرسنجی وجود دارد این است که اکثر قریب به اتفاق جوانانی که اولین بار می توانند رای بدهند، خواهان خروج ماکرون و شکست او در انتخابات هستند. ۷۹ درصد از جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و ۷۴ درصد از جوانان ۲۵ تا ۳۴ ساله با واگذاری قدرت به فردی غیر از امانوئل ماکرون موافق هستند. هرچند افراد سالخورده کمتر از جوانان، خواهان شکست ماکرون شده‌اند اما بالای ۵۶ درصد از سالمندان بالای ۶۵ سال نیز خواهان خروج ماکرون از کاخ الیزه هستند.