تصفیه حساب خارجی ماکرون با راست افراطی: «انتقاد‌های نخست وزیر لهستان بی اساس است»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر لهستان
رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر لهستان   -   کپی رایت  AP Photo

امانوئل ماکرون روز چهارشنبه انتقادهای اخیر نخست وزیر لهستان در خصوص گفتگوهای تلفنی خود با ولادیمیر پوتین بر سر جنگ در اوکراین را «بی اساس» خواند.

رئیس جمهوری فرانسه از زمان آغاز بحران اوکراین و تهاجم نظامی روسیه به این کشور برای کاستن از تنش‌های موجود و جلوگیری از گسترش مناقشه جاری میان مسکو و غرب به دفعات به عنوان رهبر یک کشور بزرگ اروپایی و نیز رئیس شورای اتحادیه اروپا با ولادیمر پوتین گفتگو کرده است.

این رایزنی‌ها به تازگی انتقادهای‌ شدید ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان را به همره داشته، حال آنکه آقای ماکرون این انتقادها را به عنوان نوعی «رسوایی» محکوم کرده است.

امانوئل ماکرون که چهارشنبه شب با شبکه یک تلویزیون فرانسه گفتگو می‌کرد در پاسخ به انتقادهای نخست وزیر لهستان گفت: «این اظهارات هم بی اساس و هم نوعی رسوایی است اما من را شگفت‌ زده نمی‌کند.»

وی سپس افزود چنین سخنانی جای تعجب ندارد زیر آقای موراویه‌تسکی «که از یک حزب راست افراطی است» به دفعات با میزبانی از مارین لوپن (نامزد راست افراطی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری) در کارزار سیاسی فرانسه مداخله کرده است.

ماتئوش موراویه‌تسکی که به نمایندگی از حزب حاکم قانون و عدالت، زمام امور اجرایی را در لهستان در دست دارد روز دوشنبه ضمن انتقاد از رایزنی‌های متعدد امانوئل ماکرون با ولادیمیر پوتین گفته بود: «آقای رئیس جمهور ماکرون! شما چند بار با پوتین مذاکره کرده اید، چه چیزی به دست آورده اید؟ ما با جنایتکاران بحث و مذاکره نمی کنیم؛ با جنایتکاران باید مبارزه کرد.»

وی سپس با متهم کردن برخی رهبران اروپایی به «اهمال کاری و داشتن زبان خشک و چوبی» افزود: «هیچ کس با هیتلر مذاکره نکرد. آیا شما با هیتلر، با استالین، با پل پوت هم مذاکره می کردید؟»

پاسخ چهارشنبه شب امانوئل ماکرون به این انتقاد‌ها اما اینگونه بود: «من کاملا مسئولیت اقدام خودم را می‌پذیرم که از سال‌ها پیش از جانب فرانسه چندین بار با رئیس جمهوری روسیه برای جلوگیری از وقوع جنگ و شکل دادن به یک معماری تازه از صلح در اروپا گفتگو کردم.»

امانوئل ماکرون سپس افزود: «من از ابتدای ماموریتم این کار را انجام دادم و برخلاف دیگران هرگز ساده لوح و همدست نبودم.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که بسیاری از مسئولان جریان اکثریت در فرانسه قائل به ارتباط‌هایی نزدیک میان رهبر جناج راست افراطی فرانسه و حاکم کرملین هستند و این پیوندها را زیر سوال می‌برند.

رئیس جمهوری فرانسه در پایان ضمن تاکید بر تحریم‌هایی که از سوی غرب علیه مسکو اعمال شده یادآور شد که همیشه با مسکو گفتگو کرده و همچنین برای حصول آتش‌بس و توقف درگیری‌ها جهت امداد رسانی و کمک‌های بشردوستانه با ولادیمیر پوتین مذاکره کرده است؛ همان کاری که به اعتقاد وی صدراعظم آلمان و دیگر سران کشورها و دولت‌ها در اروپا نیز انجام داده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید