پایان نشست بروکسل؛ ارمنستان: با آذربایجان برای رفع اختلافات مرزی توافق کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روسای جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان در کنار رئیس شورای اروپا
روسای جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان در کنار رئیس شورای اروپا   -   کپی رایت  AP Photo

دفتر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، اعلام کرد که این کشور و آذربایجان چهارشنبه شب در خصوص برگزاری گفتگوهای صلح با هدف رفع تنش‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ به توافق رسیدند.

اتحادیه اروپا که میزبان نشست رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان بود، ابراز امیدواری کرد که این گفتگوها به عنوان نخستین گام برای برقراری صلح پایدار میان این دو کشور باشد.

این سومین دیدار آقای پاشینیان و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در شش ماه گذشته و پس از درگیری نظامی سال ۲۰۲۰ میان دو کشور بود.

دفتر نخست وزیر ارمنستان در بیانیه مطبوعاتی خود تصریح کرد که سران دو کشور توافق کردند که تا پایان ماه آوریل کمیسیونی مشترک برای تعیین حدود مرزی دو کشور و تضمین امنیت و ثبات در طول این حدود مرزی تشکیل دهند. همچنین بر پایه اعلام دفتر آقای پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور آذربایجان به وزرای خارجه خود دستور داده‌اند تا مقدمات مذاکرات صلح را فراهم کنند.

هر چند جمهوری آذربایجان هنوز اظهارنظری رسمی در خصوص نتایج مذاکرات خود با ارمنستان نداشته ولی شارل میشل، رئیس شورای اروپا که میانجی نشست سران آذربایجان و ارمنستان در بروکسل بود، به خبرنگاران گفت: «اطمینان دارم که امشب(چهارشنبه شب) گام مهمی در مسیری درست برداشتیم. البته این بدان معنا نیست که همه چیز حل شده است.»