Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آذربایجان هشت سرباز ارمنستان را با میانجی‌گری فرانسه و اتحادیه اروپا آزاد کرد

دیدار چهارجانبه روسای جمهوری فرانسه، آذربایجان، شوری اروپا و نخست وزیر ارمنستان
دیدار چهارجانبه روسای جمهوری فرانسه، آذربایجان، شوری اروپا و نخست وزیر ارمنستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آزادی زندانیان ارمنی بخشی از مجموعه اقدامات بشردوستانه و بازگرداندن اعتماد بین ارمنستان و آذربایجان برای تثبیت وضعیت در قفقاز جنوبی است».

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه از آزادی هشت سرباز ارمنی که توسط آدربایجان به اسارات گرفته شده بودند، خبر دادند.

این اقدام باکو در پی میانجی‌گری فرانسه و اتحادیه اروپا و برای تسهیل گفتگوها بر سر مناقشه مرزی میان آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته است.

پاریس که نقشی پر رنگ در تشویق گفتگوها میان دو کشور یاد شده ایفا می‌کند برای بازگردان اسرای ارمنی به ایروان یک هواپیمای اختصاصی به باکو فرستاده بود.

آقای ماکرون روز دوشنبه با انتشار پیامی در حساب توییتری خود خبر آزادی هشت سرباز ارمنی و انتقال آنها از باکو به ایروان را تایید کرد.

وی ضمن اشاره به اعزام یک هواپیما برای انتقال اسرای ارمنی به کشورشان، از دیپلمات‌ها و همچنین سربازان فرانسوی که برای این عملیات بسیج شدند نیز تشکر کرد.

الیزه نیز در بیانیه‌ای که به این موضوع اختصاص یافته اعلام کرد: «آزادی زندانیان ارمنی بخشی از مجموعه اقدامات بشردوستانه و بازگرداندن اعتماد بین ارمنستان و آذربایجان برای تثبیت وضعیت در قفقاز جنوبی است».

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز با انتشار توییتی یادآور شد: آزادی ۸ زندانی ارمنی توسط آذربایجان و پرداخت غرامت به ارمنستان نشانه دیگری از تحولات مثبت پس از گفتگوی چهارجانبه با روسای جمهوری فرانسه و آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان است.

وی در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان از برقراری ثبات و آسایش در منطقه حمایت می‌کند.

نظامیان آذربایجان اکتبر سال ۲۰۲۰ با حمایت‌های خارجی توانستد در جنگی خونین نیروهای ارمنی ‌تبار را از قلمرویی که از دهه ۹۰ میلادی در منطقه قره‌باغ و اطراف آن تحت کنترل خود درآورده بودند، بیرون کنند.

ارمنستان، آذربایجان که روسیه واسطه توافق آتش‌بس میان دو آن دو کشور شد در ماه نوامبر همان سال از امضای پیمانی برای پایان دادن به درگیری‌های نظامی بر سر منطقه قره‌باغ پس از شش هفته نبرد خونین خبر دادند.

درگیری‌های یاد شده دست کم ۶ هزار و پانصد قربانی به جا گذاشت و در نهایت سبب شد تا بخش عمده‌ای از سرزمین‌های منطقه قره‌باغ تحت کنترل دوباره جمهوری آذربایجان در‌آید.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه به جمهوری آذربایجان رو کرد

دست‌کم ۴ کشته در جریان درگیری‌های تازه در مرز ارمنستان و آذربایجان

پوتین در دیدار با سران ارمنستان و آذربایجان: اختلافات باید از راه مسالمت‌آمیز حل شود