اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه به جمهوری آذربایجان رو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اروپا نگران است که در صورت بروز جنگ میان روسیه و اوکراین با کمبود انرژی مواجه شود
اروپا نگران است که در صورت بروز جنگ میان روسیه و اوکراین با کمبود انرژی مواجه شود   -  کپی رایت  AP Photo

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا امروز جمعه چهار فوریه در تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی این قاره و کاهش وابستگی به گاز روسیه به جمهوری آذربایجان سفر کرد.

در این سفر «کادری سیمسون»، کمیسر انرژی اتحادیه با الهام علی اف، رهبر اقتدارگرای جمهوری آذربایجان در خصوص افزایش عرضه گاز از سوی این کشور غنی از انرژی در قفقاز گفتگو کرد.

مقاماتی از کشورهای اروپایی و همچنین بریتانیا و ایالات متحده نیز در این هیئت حضور داشتند.

ادعاهای غرب مبنی بر اینکه مسکو در حال برنامه ریزی برای حمله به اوکراین است، موجب بالا رفتن نگرانی‌ها از احتمال توقف ارسال گاز روسیه به اروپا شده است.

سیمسون و علی اف در این دیدار در خصوص کریدو گاز جنوبی گفتگو کردند. مسیری که گاز را با لوله‌های انتقال از سواحل دریای خزر به گرجستان، ترکیه و سپس به اروپا می رساند و از سال ۲۰۲۰ عملیاتی شده است.

ادعاهای غرب مبنی بر اینکه مسکو در حال برنامه ریزی برای حمله به اوکراین است، موجب بالا رفتن نگرانی‌ها از احتمال توقف ارسال گاز روسیه به اروپا شده است.

برخی در اتحادیه اروپا روسیه را متهم می‌کنند که از انرژی همچون ابزاری برای فشار آوردن به غرب استفاده می‌کند.

سیمسون پس از دیدار با علی اف در توییتر خود نوشت: «می‌خواهم از تلاش‌های آذربایجان برای افزایش عرضه گاز به اتحادیه اروپا از طریق کریدور گاز جنوبی تشکر کنم.»

وی پس از دیدار با پرویز شهبازوف وزیر انرژی آذربایجان نیز گفت: «ما توافق کردیم که مشارکت خود را هم در بخش گاز و هم در زمینه انرژی های تجدیدپذیر افزایش دهیم.»

علی اف نیز با بیان اینکه فصل جدیدی از همکاری‌ها بین اتحادیه اروپا و کشورش آغاز شده گفت: «همکاری بین اتحادیه اروپا و آذربایجان در حوزه انرژی وارد مرحله جدیدی شده است.»

مسیر گاز شامل خطوط لوله ای است که از آذربایجان، گرجستان، ترکیه و یونان می گذرد و از طریق دریای آدریاتیک به ایتالیا می رسد.