دست‌کم ۴ کشته در جریان درگیری‌های تازه در مرز ارمنستان و آذربایجان

region of Nagorno-Karabakh
region of Nagorno-Karabakh   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

تنش‌های مرزی دو همسایه در حالی ادامه دارد که در پی نبرد خونین سال ۲۰۲۰ میلادی بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ، سرانجام باکو و ایروان با میانجی‌گری مسکو پیمان آتش‌بس امضا کردند تا به شش هفته نبرد خونین که ۶ هزار کشته برجای گذاشت پایان دهند.

ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد دست‌کم ۳ تن از سربازانش در جریان درگیری‌های تازه در مناق مرزی این کشور با آذربایجان کشته شده‌اند.

آذربایجان نیز پیش از این از مرگ یکی از سربازانش در نبردهای روز سه‌شنبه در امتداد منطقه مرزی خبر داده بود.

تنش‌های مرزی دو همسایه در حالی ادامه دارد که در پی نبرد خونین سال ۲۰۲۰ میلادی بر سر منطقه قره‌باغ، سرانجام باکو و ایروان در نوامبر همان سال با میانجی‌گری مسکو پیمان آتش‌بس امضا کردند تا به شش هفته نبرد خونین که ۶ هزار کشته در هر دو طرف برجای گذاشت پایان دهند.

وزارت دفاع ارمنستان که پیش از این از کشته شدن دو سرباز خبر داده بود، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که جسد یک نظامی ارمنی دیگر با جراحات مرگبار گلوله در نزدیکی محل «درگیری‌های شدید» در روز گذشته پیدا شده است.

در جریان این درگیری‌ها دو سرباز ارمنی نیز زخمی شده‌اند که بر اساس این بیانیه، شرایط با ثباتی دارند.

دو همسایه این بار نیز طرف مقابل را آغازگر درگیری خوانده و به انجام اقدامات «تحریک آمیز» متهم کرده‌اند.

ارمنستان پیش‌تر اعلام کرده بود که ارتش این کشور در مرزهای شرقی، هدف توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین آذربایجان قرار گرفته است، ادعایی که باکو آن را رد می‌کند.

در چهارچوب آتش‌بس سال ۲۰۲۰ میلادی ارمنستان مناطق وسیعی را پس داد که پیش از آن برای دهه‌ها در کنترل جدایی‌طلبان طرافدار ایروان بود؛ از جمله منطقه «کالباجار» که به گفته آذربایجان مرکز درگیری‌های اخیر بوده و منجر به کشته شدن یکی از سربازش شده است.

مطالب مرتبط