اعلام آمادگی وزرای خارجه ترکیه و ارمنستان برای عادی‌سازی روابط دوجانبه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار وزرای خارجه ترکیه و ارمنستان
دیدار وزرای خارجه ترکیه و ارمنستان   -   کپی رایت  AP Photo

آرات میرزویان ، وزیر امور خارجه ارمنستان در حاشیه اجلاس آنتالیا با همتای ترکیه‌ای خود دیدار و بر آمادگی ایروان بر ادامه روند عادی‌سازی روابط دو کشور تاکید کرد. 

سفر این مقام ارشد ارمنی به ترکیه در حالی انجام شد که آنکارا در جریان جنگ ارمنستان و آذربایجان، از باکو حمایت کرده بود. ترکیه و ارمنستان هرگز مناسبات دوستانه‌ای با یکدیگر نداشته‌اند و همچنان روابط دیپلماتیک رسمی میان دو کشور برقرار نیست. 

ترکیه متحد نزدیک جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۳ به منظور نشان دادن همبستگی با باکو، مرزهای خود را با ارمنستان بست و در تمام این سالها و در مناقشات مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، همواره از باکو حمایت کرده است. 

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با همتای ارمنی خود، ملاقات با میرزویان را بسیار سازنده توصیف کرد. میرزویان هم پس از پایان این دیدار ضمن مثبت ارزیابی کردن گفتگوها با همتای ترک خود، گفت: «فکر می‌کنم دعوت ترکیه از ما برای حضور در این نشست پیام مثبتی بود و ما هم تصمیم گرفتیم به همان شیوه به آن پاسخ دهیم. در دیدار با وزیر خارجه ترکیه بر آمادگی ایروان برای ادامه روند عادی سازی روابط و بازگشایی مرزهای میان دو کشور بدون هیچ پیش‌شرطی تاکید کردیم.» 

وزیر خارجه ارمنستان همچنین ابراز امیدواری کرد که نتایج مثبت این ملاقات در آینده نزدیک در مناسبات میان آنکارا و ایروان قابل مشاهده باشد. 

پیشتر ترکیه و ارمنستان در ماه ژانویه جلساتی در روسیه برای عادی‌سازی روابط دوجانبه برگزار و هر دو از ادامه این جلسات استقبال کرده بودند. 

حضور وزیر خارجه ارمنستان در ترکیه به دعوت آنکارا و به منظور شرکت در نشست «مجمع دیپلماسی آنتالیا» که ابتکاری جدید از سوی ترکیه است، صورت گرفته است. کشورهای منطقه‌ای که با دعوت ترکیه در این سلسه نشست‌ها حضور می‌یابند در آنتالیا با حضور همسایگان خود موضوعات و مسائل مطرح فی‌مابین را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید