برگزاری مذاکرات عادی‌سازی روابط ترکیه و ارمنستان به میزبانی مسکو

مذاکرات ترکیه و ارمنستان
مذاکرات ترکیه و ارمنستان Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از Reuters
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مذاکرات «سازنده» پس از نزدیک به یک دهه روابط «خصمانه» و در حالی برگزار شد که روابط نزدیک آنکارا با باکو، در جریان منازعه قره‌باغ بر تیرگی روابط ترکیه و ارمنستان افزوده بود.

آگهی

آنکارا و ایروان روز جمعه از برگزاری موفقیت‌آمیز دور نخست مذاکرات خود در روسیه خبر دادند. این مذاکرات «سازنده» پس از بیش از یک دهه روابط «خصمانه» و در حالی برگزار شد که روابط نزدیک آنکارا با باکو، در جریان منازعه قره‌باغ بر تیرگی روابط ترکیه و ارمنستان افزوده بود.

ترکیه و ارمنستان از دهه ۱۹۹۰ میلادی به این‌سو روابط دیپلماتیک یا بازرگانی ندارند و این مذاکرات به میزبانی مسکو، نخستین تلاش‌ها برای برقراری مجدد روابط محسوب می‌شود.

مولود چاووش‌اوغلو و آرارات میرزویان، وزرای امورخارجه دو کشور می‌گویند دور اول این مذاکرات در جوی «مثبت» و «سازنده» برگزار شده و طرفین متعهد شده‌اند بدون هیچ پیش شرطی، عادی شدن کامل روابط را دنبال کنند. رویترز به‌نقل از خبرگزاری تاس روسیه خبر داده که طرف ارمنی مایل به احیای روابط و بازگشایی مرزهای دو کشور است که عملا از ۱۹۹۳ بسته بوده‌اند. از سرگیری پروازهای مستقیم استانبول-ایروان هم از مطالبات طرف ترک است که به احتمال زیاد از ماه آینده میلادی اعمال خواهد شد.

توماس دو وال، تحلیل‌گر ارشد موسسه کارنگی اروپا معتقد است بازگشایی مرزهای دو کشور و به‌ویژه ارتباط ریلی بین دو کشور علاوه بر نفع اقتصادی برای طرفین، منافع اقتصادی کشورهای همسایه نظیر روسیه، ایران و آذربایجان را هم تا حد زیادی تامین خواهد کرد.

سردار کیلیچ و روبین روبینیان، نمایندگان ویژه دو کشور درباره نقطه نظرات دو کشور بحث و گفتگوی مستقیم یک‌ساعت و نیمه داشتند. قرار است تاریخ و محل دور بعدی مذاکرات متعاقبا اعلام شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موضوع «قتل‌عام» بیش از ۱.۵ میلیون ارمنی از سوی عثمانی در جریان جنگ جهانی اول و عدم پذیرش این موضوع از جانب آنکارا، یکی از محورهای اختلاف دیرینه بین دو کشور محسوب می‌شود. ارمنستان از این کشتار با عنوان «نسل‌کشی» ارامنه یاد می‌کند در حالیکه ترکیه با اذعان به کشته شدن تعدادی از ارامنه تحت امپراطوری عثمانی در مورد تعداد کشته‌ها یا «سیستماتیک» بودن آن نظر ایروان را نمی‌پذیرد و معتقد به وقوع «نسل‌کشی» نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه برای ایفای نقش در قفقاز؛ ماکرون با پاشینیان و علی‌اف گفت‌وگو کرد

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد