Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسلامی: یکی از مراکز مد نظر آژانس رفع ابهام شد، امیدواریم سه مورد دیگر هم تا پایان خرداد مختومه شوند

محمد اسلامی، رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران
محمد اسلامی، رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران می‌گوید ادعاها علیه برنامه هسته‌ای ایران بی‌اساس است و تمام این موارد از سوی اسرائيل صورت می‌گیرد.

آگهی

محمد اسلامی، رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران می‌گوید تهران اسنادی را در خصوص برخی مکان‌های مد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نهاد بین‌المللی ارائه کرده است.

آقای اسلامی روز چهارشنبه در نشستی برای تشریح برنامه‌های سالروز شانزدهمین سالگرد روز ملی صنعت هسته‌ای ایران با اشاره به این مطلب مدعی شد: «اسرائيل در حال تولید اسناد جعلی و استمرار فعالیت‌های خرابکارانه و عملیت‌های تروریستی علیه صنعت هسته‌ای ایران است.» اسلامی همچنین در ادامه با «حق» خواندن ایران اظهار داشت که نبردی میان جریان حق و باطل میان دو طرف در جریان است و این نبرد هم ادامه خواهد داشت و جمهوری اسلامی نیز اسیر آنچه او «غوغاسالاری‌ها» خوانده، نخواهد شد.

اظهارات رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران در حالی مطرح می‌شود که در ماه‌های اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها از تهران به دلیل عدم همکاری در خصوص مراکز مشکوک به غنی‌سازی اورانیوم انتقاد کرده است. رافائل گروسی همچنین چندین بار از ایران خواسته با شفافیت در خصوص پیشینه برنامه هسته‌ای خود به این نهاد بین‌المللی توضیح دهد.

اسلامی در بخش دیگری از نشست خبری خود به این مساله اشاره کرد و افزود: «بازرسان آژانس بازدیدهایی داشتند. آنها در مدارک ادعایی خود در یکی از سایت‌ها به اورانیومی اشاره کردند که اصلا در ایران وجود نداشت.»

اسلامی همچنین تمام فشارها به ایران را بخشی از عملیات اسرائيل دانست و تاکید کرد: «همه می‌دانند که اسرائيل به دنبال چیست و همه می‌دانند که این ادعاها علیه ایران هیچ پایه و اساسی ندارد.» معاون رئيس جمهوری ایران همچنین ابراز امیدواری کرد با توافقی که میان ایران و آژانس شکل گرفته بحث‌ها در خصوص چهار مکان مورد پرسش آژانس تا به زودی پایان پذیرد. اسلامی همچنین مدعی شد یکی از مکان‌های مورد اشاره آژانس رفع اتهام شده و سه مکان دیگر نیز باید تا پایان خرداد ماه مختومه شود.

اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد ایران روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ اسنادی را برای آژانس فرستاده و احتمالا نمایندگان آژانس به زودی و پس از بررسی این اسناد برای مرور مطالب و پاسخ‌ها به ایران سفر خواهند کرد.

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین در خصوص میزان ذخایر اورانیوم ایران تاکید کرد که تهران حدود ۲ کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌سازی شده خود را برای استفاده در موارد دارویی نگهداری می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در روزهای پایانی سال گذشته خورشیدی مدیر کل آژانس با سفر به ایران با مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر همکاری در خصوص پرسش‌های این نهاد بین‌المللی به توافقاتی دست یافت. پیش از آن کشورهای غربی موضوع پیشینه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و عدم شفافیت در این زمینه را به عنوان یکی از موانع اصلی حصول به توافق بر سر احیای برجام معرفی می‌کردند. با وجود پیشرفت‌های حاصل شده در این مسیر هنوز مشخص نیست در چه سرنوشتی در انتظار مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی خواهد بود و احتمالا با سفر آتی نمایندگان آژانس به ایران تصویر روشن‌تری از همکاری‌های میان آژانس و تهران به دست خواهد آمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی در تهران؛ بیانیه مشترک ایران و آژانس برای برطرف کردن مسائل باقی مانده اعلام شد

آژانس بین‌المللی انررژی اتمی: ایران ۱۵ برابر حد مجاز اورانیوم غنی شده دارد

رافائل گروسی: ایران هیچ راهی برای دور زدن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد