آژانس بین‌المللی انررژی اتمی: ایران ۱۵ برابر حد مجاز اورانیوم غنی شده دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمونه دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت کرج
نمونه دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت کرج   -  Copyright  Michael Gruber/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

خبرگزاری فرانسه به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که براساس آن ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۵ برابر بیش از حد توافق شده در برجام است.

براساس این گزارش، تخمین زده می شود که ایران تا نیمه ماه فوریه (حدود ۲۰ روز پیش) میزان هگزافلوراید اورانیوم (UF6) خود را به ۳۱۹۷/۱ کیلوگرم رسانده باشد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در ماه نوامبر تنها ۲۴۸۹/۷ کیلوگرم از این ماده را ذخیره کرده بود. براساس توافق اتمی سال ۲۰۱۵موسوم به برجام، ایران حداکثر می‌تواند ۳۰۰ کیلوگرم از این ماده مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم را در اختیار داشته باشد.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز شنبه به ایران سفر کند. آقای گروسی یک روز پیش‌تر به دستیابی به توافق قریب‌الوقوع نمایندگان گروه ۴+۱ با ایران ابراز امیدواری کرده بود. 

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دو هفته پیش در گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز گفته بود اگر طرف‌های غربی برجام واقعیات را بپذیرند، دست‌یابی به توافق ظرف چند ساعت ممکن خواهد بود. 

با وجود ابراز خوشبینی تهران و نمایندگان کشورهای طرف برجام به پیشرفت در مذاکرات وین، 

ایران یک سال پس از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، تعهدات خود براساس این توافق را در چند مرحله کاهش داد. پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در سال ۲۰۲۰، واشنگتن تمایل خود برای بازگشت به برجام را اعلام کرد. 

ایران و دیگر کشورهای برجام از سال گذشته تاکنون برای بازگشت تهران و واشنگتن به تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مذاکره دروین برگزار کرده اند. ایالات متحده آمریکا به‌شکل غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.