Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار فرانسه: تنها چند روز برای احیای برجام زمان باقی است

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید یا ایران در روزهای آینده بحران جدی ایجاد می‌کند و یا توافقی را می‌پذیرد که به منافع همه طرف‌ها به‌ویژه منافع خود ایران احترام می‌گذارد

آگهی

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید تنها چند روز برای احیای برجام زمان باقیست و حالا توپ در زمین ایران است.

ژان ایو لودریان، روز چهارشنبه ۱۶ فوریه در مجلس سنای فرانسه با اشاره به این موضوع تاکید کرد که طرفین به نقطه اوج مذاکرات رسیده‌اند و دیگر بحث چند هفته نیست و موضوع چند روز مطرح است.

اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی مطرح می‌شود که گفتگوها در وین همچنان در حال پیگیری است و طرفین تلاش می‌کنند برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با یکدیگر به توافق برسند.

آقای لودریان در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین هشدار داد که شکست احتمالی مذاکرات می‌تواند به یک «بحران بزرگ» منتهی شود. او در ادامه گفت: «ما نیازمند تصمیمات سیاسی از سوی ایرانی‌ها هستیم. ایران باید یک انتخاب روشن کند.»

او همچنین در ادامه هشدار داد که تهران در روزهای آینده یا توافقی را می‌پذیرد که منافع همه طرف‌ها به ویژه ایران را تامین می‌کند و یا یک بحران جدی ایجاد خواهد کرد.

در همین حال کاخ الیزه هم در بیانیه‌ای اعلام کرده که در گفتگوی رهبران دو کشور فرانسه و چین، طرفین بر لزوم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود تاکید کردند.

ایران همواره در مذاکرات هسته‌ای از همراهی چین و روسیه در مسیر گفتگوها یاد کرده و مذاکره کنندگان ایرانی از آنچه حمایت و همراهی دیپلمات‌های روسی و چینی یاد می‌کنند، تقدیر کرده‌اند. با این حال و بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی کاخ الیزه، پکن همچون فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی معتقد است ایران باید بر تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد.

در همین رابطه خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده که گفتگوها بر سر احیای برجام به دلیل آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ دچار وقفه شده است. وزیر خارجه آلمان پیشتر اعلام کرده بود که قرار است روز شنبه ۱۹ فوریه در حاشیه این نشست یک جلسه اضطراری در خصوص آخرین وضعیت اوکراین برگزار شود. شدت‌گیری تنش‌ها در مرز روسیه و اوکراین موجب شده تا کشورهای غربی بیشتر روی این موضوع و چالش‌های پیش‌رو با روسیه متمرکز شوند.

پیش‌تر آمریکا پایان ماه فوریه را به عنوان آخرین فرصت برای تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای ایران تعیین کرده و به صورت غیرمستقیم به تهران هشدار داده بود در صورتی که تا آن زمان گفتگوها به نتیجه نرسد، دیگر امکان احیای برجام وجود نخواهد داشت.

گفتگوهای دور هشتم هسته‌ای همچنان در پایتخت وین پی گرفته می‌شود و ناظران سیاسی از نزدیک شدن مواضع طرفین در پای میز مذاکرات می‌گویند. با این حال منابع نزدیک به هیئت‌های مذاکره کننده همچنان تاکید دارند که اختلافات بر سر مسائل اساسی حل نشده و کمبود زمان و سرعت بالای پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، کار را برای احیای برجام دشوارتر کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»