Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هوای سرد وین و اطلاع‌رسانی سردتر از مذاکرات هسته‌ای؛ برجام در سکوت خبری احیا می‌شود؟

نمایی از هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران
نمایی از هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مذاکرات هسته‌ای ایران در حالی در وین، پایتخت اتریش پی گرفته می‌شود که به نظر می‌رسد دیگر رسانه‌ها هم از اخبار تکراری مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و رایزنی‌ها و گفتگوها در خصوص حصول به توافق خسته شده‌اند.

آگهی

شهر وین، هرچند به برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران عادت کرده و بیش از ۶ سال است که میزبانی دیپلمات‌های ایرانی و ۶ قدرت جهانی را برای حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران برعهده دارد، اما این احتمالا کم‌رونق‌ترین دور گفتگوهایی است که پایتخت اتریش به خود دیده است.

هوای سرد وین در روزهای پایانی ماه فوریه بار دیگر از مذاکره کنندگان قدرت‌های جهانی و ایران برای رسیدن به احیای توافق سال ۲۰۱۵ پذیرایی می‌کند. اما حال و هوای حاکم بر مذاکرات هیچ شباهتی به روزهای منتهی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام ندارد. دیپلمات‌ها هرچند از باقی ماندن برخی اختلافات اساسی در مذاکرات خبر می‌دهند اما در عین حال تاکید دارند که توافق بیش از همیشه نزدیک و در دسترس است.

با این وجود استقبال چندان گرمی از این گفتگوها صورت نگرفته و به نظر می‌رسد دیگر رسانه‌ها هم رغبت چندانی به پوشش چندین باره مذاکرات هسته‌ای ایران ندارند. مطابق معمول، دولت اتریش چادری را در مقابل هتل کوبورگ (محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای) برای خبرنگاران بر پا کرده تا اهالی رسانه بتوانند از آنجا آخرین تحولات مربوط به گفتگوهای هسته‌ای ایران را به سراسر جهان مخابره کنند. اما دست‌کم تا امروز یعنی ۲۲ فوریه ۲۰۲۲، از کل حدود ۱۵۰ صندلی حاضر در این سالن، کمتر از انگشتان دو دست از این صندلی‌ها مشتری دارد و تقریبا کل خیمه خالی است.

یورونیوز
چادر محل استقرار خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ، برای پوشش مذاکرات هسته‌اییورونیوز

این در حالیست که همین چادر که در مذاکرات هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هم برقرار بود، حتی در ادواری از مذاکرات که خبری از توافق نبود، تقریبا پر بود از خبرنگارانی که از سراسر جهان خود را به پایتخت اتریش رسانده بودند وگاهی پیدا کردن صندلی خالی برای روزنامه‌نگاران در این سالن به یک چالش جدی بدل می‌شد.

از آن گذشته تنش در مرزهای شرقی اروپا جایی که پوتین استقلال دو جمهوری جدایی‌طلب در اوکراین را به رسمیت شناخت هم احتمالا از دیگر موضوعاتی است که بر روند پوشش اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران اثر گذاشته است. ورود سربازان و تانک‌های روسی در شامگاه ۲۱ فوریه به استان دونتسک اوکراین سبب شده تا بیشتر رسانه‌های جهانی این مناقشه و احتمال بالا گرفتن درگیری‌ها در اوکراین را به عنوان موضوع اصلی مورد پردازش قرار دهند. 

با این حال انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید برجام به لحظه سرنوشت‌ساز رسیده است. این مقام ارشد اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲۲ فوریه در حساب توییتری خود نوشت: «پس از ده‌ ماه مذاکراه به پایان نزدیک هستیم. هنوز نتیجه مشخص نیست و مسائل کلیدی باید حل شوند. اما همه‌طرف‌ها به صورت کامل با یکدیگر تعامل دارند و کار فشرده در هتل کوبورگ در جریان است.»

حالا باید منتظر ماند و دید این خوش‌بینی‌ها به نتیجه می‌رسد یا همچنان خبری از احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنتونی بلینکن: انتظار جدید روسیه برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران «نامربوط» است

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟

خلاقیت و دوستی با محیط زیست در نمایشگاه آثار هنری در هنگ کنگ