Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین خبرها از گفتگوهای وین؛ مذاکرات احیای برجام در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

مذاکرات هیات مذاکره‌کننده ایران با مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در وین
مذاکرات هیات مذاکره‌کننده ایران با مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در وین Copyright پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران
Copyright پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نسبت به موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام ابراز خوشبینی کرد.

آگهی

دور هشتم گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام در حالی در وین ادامه دارد که نظرات در مورد نتیجه احتمالی این مذاکرات بسیار متفاوت است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نسبت به موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام ابراز خوشبینی کرد.

او در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به‌ عنوان هماهنگ‌کننده برجام بر این نظرم که توافق در دسترس است. زمان انجام تلاش نهایی و رسیدن به مصالحه فرا رسیده است.»

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران هم در گزارشی از این تماس تلفنی خبر داد که آقای امیرعبداللهیان به آقای بورل گفته که «برخی شتاب زدگی‌ها، بازی تکراری با متن و عدم نمایش اراده جدی برای حصول به توافقی خوب و قابل اتکاء در وین از سوی طرف غربی باعث تطویل غیرضروری مذاکرات شده است.»

توئین جوزپ بورل پس از گفتگو با وزیر خارجه ایران

وزیر خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی که روز دوشنبه ۱۴ فوریه انجام شده، تاکید کرده است که تهران به هیچ وجه از خطوط قرمز خود که مبتنی بر «منطق و واقع بینی» است، عقب نشینی نخواهد کرد.

گفتگوی وزرای خارجه ایران و بریتانیا

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با همتای بریتانیایی خود، لیز تراس با اشاره به نزدیک شدن در مرحله «حساس و مهم» مذاکرات وین، بر لزوم «توافق دسته جمعی میان همه طرف‌های مذاکره کننده بر سر متن واحد و ضرورت لحاظ شدن مطالبات مشروع ایران» تاکید کرد.

تبادل نظر تلفنی امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف

همچنین وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای روس خود، سرگئی لاوروف در مورد آخرین تحولات در مذاکرات وین گفتگو کردند.

به گزارش وزارت خارجه ایران، آقای لاوروف در این گفتگوی تلفنی با تقدیر از «ابتکارات و رویکرد سازنده ایران» در جریان مذاکرات وین، بر ضرورت تداوم‌ رایزنی‌ها و‌ گفتگوها بین طرف‌های مختلف حاضر در این مذاکرات برای بررسی متون و پیشنهادها و دستیابی به توافق تاکید کرده است.

هیات مذاکره‌کننده ایران هم همچنان در ادامه دیدارها و رایزنی‌های دیپلماتیک خود، روز دوشنبه در جلسه‌ای چندجانبه با مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در وین گفتگو کرد.

در هر حال دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام با برگزاری جلسات دو جانبه و چندجانبه در وین همچنان ادامه دارد. البته برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که مسائل اصلی در مذاکرات وین هنوز حل نشده باقی مانده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آن‌ها از یک سو با اشاره به برخی پیشرفت‌ها در مذاکرات وین احتمال می‌دهند که رسیدن به توافق، نزدیک باشد اما از سوی دیگر با اشاره به زمان از دست رفته می‌گویند که شکست هم محتمل است.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه از دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین به عنوان «دور نهایی» آن نام برده و اعلام کرده بود که «وقت تنگ است.»

وزیر خارجه ایران هم پیشتر در دیدار با همتای ایرلندی خود گفته بود: «ما برای رسیدن به یک توافق خوب، عجله داریم اما در چارچوب مذاکراتی منطقی و دستیابی به حقوق و منافع ملت ایران.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انررژی اتمی: ایران ۱۵ برابر حد مجاز اورانیوم غنی شده دارد

گفتگوی یورونیوز با وزیر امور خارجه ایران؛ امیرعبداللهیان: در کمتر از چند ساعت می‌توانیم توافق کنیم

نخست وزیر اسرائیل: برای فردای توافق هسته‌ای با ایران آماده می‌شویم