Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست وزیر اسرائیل: برای فردای توافق هسته‌ای با ایران آماده می‌شویم

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفتالی بنت تاکید کرد که مذاکرات میان هیئت ایرانی و قدرت‌های جهانی بسیار پیش رفته و ممکن است که در کوتاه مدت شاهد دستیابی طرفین به توافقی تازه باشیم.

آگهی

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه موضع کشورش را در مخالفت با هرگونه سازش هسته‌ای با ایران تکرار کرد و نسبت به تبعات یک توافق احتمالی در وین هشدار داد.

نخست وزیر اسرائیل توافق بر سر پرونده هسته ایران را «قریب‌الوقوع» خواند و نسبت به سستی و شکنندگی آن در مقایسه با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هشدار داد.

آقای بنت که پیش از نشست هفتگی دولت در بیت‌المقدس سخن می‌گفت تاکید کرد که مذاکرات میان هیئت ایرانی و قدرت‌های جهانی بسیار پیش رفته و ممکن است که در کوتاه مدت شاهد دستیابی طرفین به توافقی تازه باشیم.

وی در عین حال تاکید کرد که توافق جدید ضعیف‌تر و شکننده‌تر از توافقی است که سال ۲۰۱۵ میان تهران و پنج به اضافه یک به دست آمد.

نفتالی بنت در حالی نسبت به حصول یک توافق قریب الوقوع میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین هشدار داد است که دو روز پیش در بیت‌المقدس با هیئتی از نمایندگان حزب دموکرات آمریکا و در راس آن با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده دیدار و گفتگو کرده بود.

هشدار روز یکشنبه نخست وزیر اسرائیل تنها به ضعیف بودن توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ختم نمی شد؛ او که ظاهرا نسبت به حصول این توافق مطمئن شده تاکید کرد که کشورش خود را برای روز بعد امضای این توافق در همه سطوح آماده کرده است.

وی سپس تصریح کرد: «تروریسم ایران برای ما و کشورهای منطقه خطرآفرین است؛ دولت اسرائیل خود را برای فردای توافق هسته‌ای با ایران آماده می‌کند تا بتواند امنیت شهروندان خود را تامین کند.»

اسرائیل که از سوی کارشناسان به عنوان تنها قدرت هسته‌ای خاورمیانه شناخته می‌شود مدت‌ها است که ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می‌کند.

ایران این اتهام را رد کرده و به صورت متقابل اسرائیل را به دست داشتن در حملات خرانکارانه و سایبری به تاسیسات هسته‌ای خود و نیز ترور دانشمندان هسته‌ای متهم می‌کند.

مذاکرات هسته‌ای وین طبق شواهد و گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده به لحظات سرنوشت ساز خود نزدیک شده و هر یک از طرف‌ها دیگری را به برداشتن گام‌ مثبت نهایی فراخوانده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ضمن تاکید بر بازگشت به برجام به عنوان بهترین راه برای محدود کردن توان هسته‌ای ایران گفت که مذاکرات وین در مقطع تعیین کننده‌ای قرار گرفته است.

مقام ارشد دستگاه دیپلماسی ایالات متحده آمریکا همچنین از «پیشرفت قابل توجه» در مذاکرات وین خبر داد و یاداور شد که حصول یک توافق میان طرفین ظرف چند روز آیند امکان پذیر است.

توافق سال ۲۰۱۵ هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های غربی به اضافه روسیه و چین که زمینه‌ساز لغو تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه ایران در ازای اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه بر برنامه هسته‌ای این کشور شده بود با خروج دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از آن و گام‌های کاهش تعهد که ایران به تدریج در واکنش به اقدام آمریکا و انفعال طرف‌های اروپایی برداشت عملا غیراجرایی شد و در آستانه نابودی قرار گرفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین خبرها از گفتگوهای وین؛ مذاکرات احیای برجام در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران