Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رافائل گروسی: حمله سایبری نمی‌تواند دوربین‌های آژانس در کرج را از کار بیندازد

Rafael Grossi
Rafael Grossi Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس در جمع خبرنگاران درباره فعالیت های نظارتی و راستی آزمایی آژآنس در ایران توضیح داد

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در جریان یک نشست خبری، درباره توافقات اخیر با ایران برای ادامه فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در این کشور توضیح داد.

او همچنین برای اولین بار دوربینی شبیه دوربین‌هایی که قرار است آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت کرج نصب کند را به نمایش گذاشت و اعلام کرد که حمله سایبری نمی‌تواند دوربین‌های «جدید» آژانس در کرج را از کار بیندازد.

این سخنان در حالی بیان شد که ایران پیش‌تر ادعا کرده بود ممکن است این دوربین‌ها هک شوند یا از آنها برای جاسوسی استفاده شود. آقای گروسی توضیح داد که این دوربین‌ها به یک «شبکه عمومی» یا رایانه وصل نیست بنابراین «حمله سایبری به آنها امکان‌پذیر نیست».

او همچنین افزود که هرگونه دستکاری فیزیکی در این دوربین‌ها، اثری از خود برجای می‌گذارند و ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده دوربین‌های آژانس در مرکز ساخت سانتریفوژ در سایت کرج نصب شوند.

به گفتۀ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دوربین‌ها استانداردهای این آژانس را دارند و در حال حاضر حدود دو تا سه هزار نمونه از آنها توسط آژانس در سراسر جهان استفاده می‌شوند.

او همچنین در پاسخ به پرسشی در این باره که آژانس چگونه می‌تواند دریابد که ایران در چند ماه گذشته و در دوران نبود دوربین‌های نظارتی آژانس در سایت کرج به چه پیشرفت‌هایی دست یافته است، گفت که تمرکز باید روی حرکت‌های مثبت باشد؛ اینکه ایران موافقت کرده تا دوربین‌های نظارتی دوباره در کرج نصب شوند.

آقای گروسی افزود که بازرسانش با سایت کرج، تجهیزات و خطوط تولید در آنجا آشنایی دارند و قادرند به کمک روش‌هایی دریابند که در دوران قطع دسترسی آژانس، چه تحولات هسته‌ای در آن سایت روی داده است.

او در عین حال وجود کاستی‌هایی در توافقات با ایران را تایید کرد و افزود که در حال کار برای رفع این کاستی‌ها است.

AFP
Rafael GrossiAFP

گروسی: دربارۀ برخی ادعاهای ایران تردید داریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که درباره برخی توضیحات تهران که سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل موسوم به «موساد» را عامل خرابکاری در سایت کرج و از بین رفتن تجهیزات این آژانس معرفی کرده، «تردید» دارد.

آقای گروسی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این باره که «تا چه اندازه به ایران و توافق با این کشور اعتماد دارید و آیا باور دارید که فعالیتهای هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است» گفت: «من به همه "اعتماد" دارم اما همه را هم "راستی آزمایی" می‌کنم. این طبیعت وظیفه و مسئولیت من است؛ من در واقع نه "دوست" طرفی هستم و نه "دشمن" طرف دیگر.»

با این وجود او در ادامه، درباره فعالیت‌های ‌هسته‌ای احتمالا پنهانی ایران اذعان داشت که «ما هیچ اطلاعی در مورد مکان‌های مخفی در ایران نداریم».

توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران برای تعویض دوربین‌های سایت کرج و نصب دوربین‌های جدید، روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر و دو هفته قبل از پایان ضرب الاجلی که ایالات متحده برای حل این موضوع تعیین کرده بود و همزمان با دور جدید مذاکرات ایران و قدرتهای بزرگ برای احیای برجام حاصل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس تلفنی بورل با عبداللهیان و دیدار مورا با گروسی همزمان با از سر گیری مذاکرات وین

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم