Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی؛ فرانسوی‌ها رکورد خودشان را شکستند

موبایل‌بازی پشت فرمان
موبایل‌بازی پشت فرمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک پژوهش در آمریکا که در سال ۲۰۰۹ به دست «موسسه فناوری ترابری ویرجینیا» انجام شد، نشان می‌دهد که در هنگام نوشتن پیامک با تلفن همراه پشت فرمان، خطر تصادف ۲۳ برابر بیشتر می‌شود.

آگهی

در مجموع ۸۰ درصد از رانندگان در فرانسه هنگام رانندگی از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند که این آمار یک رکورد و افزایش شدید را نسبت به آمار سال گذشته در این کشور نشان می‌دهد.

بر پایه آخرین داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۲ در این زمینه که شرکت فرانسوی بیمه آکسا آن را در روز سه‌شنبه ۵ آوریل (۱۶ فروردین) منتشر کرد، این آمار که در سال ۲۰۲۱ میلادی ۶۹ درصد بود، افزایشی ۱۱ درصدی و نسبت به نخستین آمار موجود در این زمینه که ۲۲ درصد و مربوط به قبل از اختراع گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۰۴ بود، افزایش شدید ۶۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به طور دقیق‌تر، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۲ درصد از رانندگان فرانسوی‌ پشت فرمان با گوشی حرف زده‌اند، اقدامی که به گفته سازمان جهانی بهداشت خطر تصادف را چهار برابر می‌کند. این آمار نسبت به سال گذشته، ۸ درصد رشد داشته است. ۳۴ درصد از آنها نیز در هنگام رانندگی به تلفن خود نگاه کرده یا با آن پیامک فرستاده‌اند. این آمار نیز ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

نتایج یک پژوهش در آمریکا که در سال ۲۰۰۹ به دست «موسسه فناوری ترابری ویرجینیا» انجام شد، نشان می‌دهد که در هنگام نوشتن پیامک با تلفن همراه پشت فرمان، خطر تصادف ۲۳ برابر بیشتر می‌شود.

اریک لومر، رئیس انجمن پیشگیری آکسا در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با یادآوری این که این اطلاعات در سال ۲۰۲۲ با پرسش آنلاین از ۲ هزار و ۲۵۳ شهروند فرانسوی از روز ۱۰ تا ۲۵ ژانویه جمع‌آوری شده، آمار به دست آمده را «نگران‌کننده» خواند. او با یادآوری این که بیشترین افزایش آمار مربوط به دوچرخه‌سواران بوده، درباره استفاده دوچرخه سواران از تلفن همراه هشدار داد.

دوچرخه‌سواران بی‌احتیاط

۷۲ درصد از دوچرخه‌سواران فرانسه، یعنی تقریباً سه نفر از هر چهار نفر در حال دوچرخه‌سواری از تلفن خود استفاده می‌کنند، آماری که نسبت به سال گذشته میلادی ۱۴ درصد افزایش یافته است.

سال ۲۰۲۱ از نظر ایمنی جاده‌ای برای دوچرخه‌سواران فرانسوی سال سیاهی بود زیرا شمار دوچرخه‌سواران کشته شده در تصادفات با ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹ که هنوز شرایط و عادات مسافرتی به دلیل کرونا عوض نشده بود، به مجموع ۲۲۶ نفر رسید.

Michel Euler/AP
تصادف خودروها در فرانسهMichel Euler/AP

در فرانسه در هنگام رانندگی، گرفتن تلفن در دست و استفاده از هدفون ممنوع است. با این حال، رفتار دوچرخه‌سواران بسته به این که از دوچرخه شخصی استفاده کنند یا از دوچرخه‌های عمومی در شهرها، بسیار متفاوت است و رانندگان دوچرخه‌های شخصی بسیار خطرناک‌تر از اجاره‌کنندگان دوچرخه‌های عمومی رفتار می‌کنند. تنها ۱۷ درصد از افراد گروه اول در هنگام رانندگی به تلفن همراه خود نگاه می‌کنند یا پیامک می‌فرستند، اما ۷۳ درصد اجار‌ه‌کنندگان دوچرخه‌های همگانی این کار را می‌کنند.

این اختلاف ۵۰ تا ۶۰ درصدی بین رفتار دوچرخه‌سواران با دوچرخه شخصی و همگانی در سایر موارد استفاده از تلفن، مانند تنظیم سامانه رهیابی (جی‌پی‌اس) نیز وجود دارد که در این مورد آخر برای دو گروه به ترتیب ۲۰ و ۸۰ درصد است. اریک لومر توضیح می‌دهد: «وقتی از دوچرخه شخصی خود استفاده می‌کنید، معمولاً می‌دانید به کجا می‌روید، مثلاً برای رسیدن از خانه به محل کارتان. اما وقتی دوچرخه همگانی می‌گیرید، اغلب مسیر را روی موبایل نگاه می‌کنید دست کم برای این که نزدیک‌ترین ایستگاه را بیابید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرنمایی دختر ۷ ساله ایرانی با پژو؛ رها رویای قهرمانی در سر دارد

کشته شدن ۹ نفر در یک تصادف؛ مرگبارترین حادثه رانندگی نوروزی ایران رخ داد

انحراف و واژگونی یک دستگاه اتوبوس در شرق آلمان دست کم ۵ کشته برجای گذاشت