استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در فرانسه؛ آمارها و قوانین چه می‌گویند؟

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در فرانسه؛ آمارها و قوانین چه می‌گویند؟
نگارش از euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دو ثانیه زمان نیاز است تا به یک پیامک نگاه کنیم، در این زمان شما ۲۰۰ متر با خودرو جلو می‌روید و اگر بخواهید یک پیامی را تایپ کنید ۱۵ ثانیه زمان نیاز دارید که معادل ۶۰۰ متر حرکت با خودرو است. این یک خطر کاملا وحشتناک است که در این فاصله چشم خود را از جاده بردارید.»

آگهی

طبق مطالعه انجام شده توسط انجمن شرکت‌های بزرگراهی فرانسه، ۷۵ درصد رانندگان جوان این کشور از تلفن همراه در زمان رانندگی حتی در بزرگراه‌ها استفاده می‌کنند. نتایج این تحقق در تاریخ ۲۶ ژوئیه (چهار تیر) منتشر شد.

تقریبا یک جوان از دو جوان در گروه سنی کمتر از ۳۵ سال، نمی‌تواند بیشتر از یک ساعت از تلفن همراه خود دور باشد.

رانندگان زیر ۳۵ سال بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ تنها ۱۸ درصد رانندگان بزرگراهی فرانسه را تشکیل می‌دادند اما ۴۳ درصد کشته‌ شده‌های تصادف‌های بزرگراهی ناشی از بی‌توجهی در این کشور مربوط به این گروه سنی است.

دو ثانیه زمان نیاز است تا به یک پیامک نگاه کنیم، در این زمان شما ۲۰۰ متر با خودرو جلو می‌روید و اگر بخواهید یک پیامی را تایپ کنید ۱۵ ثانیه زمان نیاز دارید که معادل ۶۰۰ متر حرکت با خودرو است.
کریستوف بوتن
یکی از اعضای انجمن شرکت‌های بزرگراهی فرانسه

در حالیکه ۹۳ درصد فرانسوی‌ها می‌گویند به خطرات استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی آگاه هستند اما ۳۵ درصد از آن‌ها به انجام این کار حین رانندگی اعتراف می‌کنند.

کریستوف بوتن یکی از اعضای انجمن شرکت‌های بزرگراهی فرانسه نسبت به این رفتار هشدار می‌دهد و می‌گوید: «دو ثانیه زمان نیاز است تا به یک پیامک نگاه کنیم، در این زمان شما ۲۰۰ متر با خودرو جلو می‌روید و اگر بخواهید یک پیامی را تایپ کنید ۱۵ ثانیه زمان نیاز دارید که معادل ۶۰۰ متر حرکت با خودرو است. این یک خطر کاملا وحشتناک است که در این فاصله چشم خود را از جاده بردارید.»

فرانسوی‌هایی که در این تحقیق مورد سوال قرار گرفتند، خطر استفاده از موبایل حین رانندگی را همسطح با میزان خطر مصرف الکل یا مواد مخدرحین رانندگی یا رانندگی در حالت خواب آلودگی ذکر کرده‌اند.

افسران راهنمایی و رانندگی به‌خاطر این رفتار رانندگان نیز در معرض خطر قرار دارند. ۶۷۰ افسر راهنمایی و رانندگی در بزرگراه‌های فرانسه در پنج سال گذشته، دچار سانحه شده‌اند که دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.

یک راننده اگر حین رانندگی از تلفن همراه استفاده کند، سه امتیاز منفی در گواهینامه وی درج می‌شود. از سوی دیگر اگر راننده‌ای مرتکب تخلفی مانند عبور از خط عابر پیاده شود و در زمان ارتکاب این تخلف تلفن همراه در دست داشته باشد گواهینامه او بلافاصله باطل می‌شود.

علاوه بر این‌ها، جریمه مالی استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در فرانسه ۱۳۵ یورو است. تمام این جریمه‌ها شامل استفاده از تجهیزات مشابه تلفن همراه مثل هندزفری نیز می‌شود.

از هر ۱۰ تصادف در فرانسه یک مورد مرتبط با استفاده از موبایل حین رانندگی است. ۱۶ درصد تصادف‌های مرگبار در بزرگراه‌های این کشور هم به‌خاطر استفاده از موبایل است.

طبق تحقیقات، بیشترین خطر زمانی رخ می‌دهد که راننده با عجله می‌خواهد تلفن خود را بردارد یا جواب دهد. در این زمان، توجه دیگر به رانندگی متمرکز نیست.

آیا استفاده از مسیریاب‌های (جی پی اس) تلفن همراه هم در فرانسه ممنوع است؟

استفاده از جی پی اس در فرانسه در زمان رانندگی مجاز است. اما اگر تلفن همراه در نقش مسیریاب ظاهر شود، باید از موبایل تنها برای مسیریابی استفاده شود.  راننده باید موبایل را توسط نگهدارنده موبایل ثابت نگه دارد. راننده اجازه ندارد برای استفاده از مسیریاب موبایل آن را در دستش نگه دارد. اگر راننده بخواهد در زمان رانندگی مسیر خود را تغییر دهد و مسیر جدید را در جی‌ پی اس وارد کند موظف است که خودرو را در جای مناسب متوقف کند و سپس نسبت به وارد کردن مسیر جدید در جی پی اس اقدام کند.

جریمه استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در ایران چقدر است؟

نخستین بار در سال ۱۳۸۲ برای استفاده از موبایل حین رانندگی در ایران جریمه در نظر گرفته شد که مبلغ آن ۲۰ هزار تومان بود. این رقم هر سال افزایش پیدا کرد تا اینکه در سال ۱۳۹۸ این رقم به حداکثر ۱۰۰ هزار تومان در کلانشهرها رسید. در سایر شهرهای ایران این رقم ۸۰ هزار تومان و در مسیرهای روستایی ۴۰ هزار تومان است.

علاوه بر این جریمه، اگر خودرویی شخصی با سرعت بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت از تلفن همراه خود استفاده کند، سه امتیاز منفی در گواهینامه او درج می‌شود. این امتیاز منفی برای خودروهای عمومی پنج امتیاز است.

آمارها چه می‌گویند؟

سیاوش صحت دبیر علمی جامعه جراحان ایران در اواخر سال ۱۳۹۶ با استناد به آماری گفته بود: «طبق بررسی‌های انجام شده به‌طور متوسط هر دو ساعت، پنج نفر جان خود را به علت سوانح رانندگی در کشور از دست می‌دهند.» وی تصریح کرده بود: «بر اساس آمار کارشناسان، طی ۲۰ سال گذشته بالغ بر ۴۰۲ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از چهار میلیون و ۵۹۱ هزار نفر نیز مصدوم و معلول شده‌اند.»

۷۰ درصد دلایل وقوع سوانح رانندگی در ایران عامل انسانی است، ۲۳ درصد جاده و محیط اطراف آن و ۷ درصد خودرو نقش دارد که گسترش استفاده از تلفن همراه در دهه اخیر نقش عامل انسانی را افزایش داده است.

تاکنون آمار دقیقی درباره سهم صحبت کردن با تلفن همراه در تصادف‌های رانندگی در ایران منتشر نشده است اما همیشه مسئولان راهنمایی و رانندگی ایران این آمار را بالا عنوان کرده‌‌اند.

آگهی

آقای صحت می‌گوید رانندگانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، چهار برابر بیش از سایرین در معرض خطر تصادف قرار دارند و هنگامی که راننده با تلفن همراه صحبت می‌کند، زمان عکس العمل آن‌ها از نیم ثانیه به یک و نیم ثانیه افزایش میابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دردسرهای قانون منع تلفن همراه در مدارس فرانسه

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟