Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا به جرم‌زدایی از ماری‌جوانا رأی داد

رأی مجلس نمایندگان آمریکا به جرم‌زدایی از ماری‌جوانا
رأی مجلس نمایندگان آمریکا به جرم‌زدایی از ماری‌جوانا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه اول آوریل از ماری‌جوانا در سطح فدرال جرم‌زدایی کرد. البته بعید است که این لایحه در این کشور به قانون تبدیل شود زیرا احتمال تصویب آن در سنا کم است.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه اول آوریل از ماری‌جوانا در سطح فدرال جرم‌زدایی کرد. البته بعید است که این لایحه در این کشور به قانون تبدیل شود زیرا احتمال تصویب آن در سنا کم است.

این لایحه با ۲۲۰ رأی موافق در مقابل ۲۰۴ رأی مخالف نمایندگان به تصویب رسید. همه دموکرات‌ها به جز دو نفر از این طرح حمایت کردند، در حالی که تنها سه جمهوری‌خواه از آن حمایت کردند.

این اقدام دادگاه‌های فدرال را ملزم می‌کند تا محکومیت‌های پیشین ماری‌جوانا را لغو کنند و برای افرادی که دوران محکومیت خود را به پایان می‌رسانند، جلسات رسیدگی دوباره برگزار کنند. همچنین مالیات ۵ درصدی بر ماری جوانا و فرآورده‌های ماری‌جوانا را مجاز می‌کند که به تدریج طی پنج سال به ۸ درصد افزایش می‌یابد.

دفتر بودجه کنگره تخمین زد که هزاران زندانی زودتر از قانون فعلی آزاد می‌شوند و در یک دوره ۱۰ ساله حدود ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی می‌شود. به طور کلی، کسری بودجه فدرال طی دهه آینده نزدیک به ۳ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

دموکرات‌های آمریکا بر این نظر بودند که ممنوعیت فدرال در مورد ماری‌جوانا عواقب مخربی برای جوامع اقلیت داشته است.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به آماری اشاره کرد که نشان می‌دهد سیاه‌پوستان آمریکایی چهار برابر بیشتر از سفیدپوستان به دلیل نگهداری ماری‌جوانا دستگیر می‌شوند، درحالی که آنها به میزان مشابهی از آن استفاده می‌کنند.

هویر گفت: «این سوابق جنایی می‌تواند افراد رنگین پوست را آزار دهد و مسیر زندگی آنها را به طور نامحدود تحت تاثیر قرار دهد.»

باربارا لی، نماینده کالیفرنیا هم گفت: «اشتباه نکنید، بله، این یک لایحه عدالت نژادی است.»

جمهوری‌خواهانی که با این اقدام مخالفت کردند، گفتند که ماری‌جوانا یک داروی دروازه ای است که منجر به استفاده بیشتر از مواد افیونی و سایر مواد خطرناک می شود. آن‌ها همچنین گفتند که محصول در حال فروش، بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که دهه‌ها پیش فروخته می‌شد.

به نظر جمهوری‌خواهان، جرم‌زدایی از ماری‌جوانا اولویتی نیست که در شرایط کنونی قانونگذاران روی آن تمرکز کنند، زیرا «جنگ در اوکراین و تورم، باعث افزایش هزینه گاز، غذا و سایر اقلام ضروری شده است.»

اولویت کنگره در حالی گسترش دسترسی به مواد مخدر تفریحی اعتیادآور شده که کشور ما با افزایش اعتیاد، افسردگی و خودکشی روبرو است.
باب گود، نماینده جمهوری‌خواه

باب گود، نماینده جمهوری‌خواه گفت: «اولویت کنگره در حالی گسترش دسترسی به مواد مخدر تفریحی اعتیادآور شده که کشور ما با افزایش اعتیاد، افسردگی و خودکشی روبرو است.»

بر اساس کنفرانس ملی قانونگذاران ایالتی، سی و هفت ایالت و ناحیه کلمبیا استفاده پزشکی از محصولات شاهدانه را مجاز می‌دانند، در حالی که ۱۸ ایالت و ناحیه کلمبیا ماری‌جوانای تفریحی را قانونی کرده‌اند.

حامی لایحه جرم‌زدایی از ماری‌جوانا، جرولد نادلر، نماینده دموکرات نیویورک و رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: «اگر ایالت‌ها آزمایشگاه‌های دموکراسی هستند، زمان زیادی برای دولت فدرال گذشته است که تشخیص دهد قانونی‌سازی موفقیت چشمگیری بوده و تضاد با قوانین فدرال غیرقابل دفاع شده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در سنا، دموکرات‌ها از جمله چاک شومر، رهبر اکثریت در اوایل فوریه از همکارانشان خواستند تا نظرشان را درباره لایحه جرم‌زدایی ماری‌جوانا ارائه کنند.

شومر گفت: «ما به جمهوری‌خواهان برای تصویب یک لایحه قانونی در سنا نیاز خواهیم داشت و سخت تلاش خواهیم کرد تا موافقت آنها را به دست آوریم.»

انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا نشان داد که ماری‌جوانا تا چه حد در این کشور پذیرفته شده است. نمایندگان با انجام اقداماتی برای قانونی کردن ماریجوانا نظر رأی‌دهندگان را در نیوجرسی مترقی، آریزونای میانه‌رو و مونتانا و داکوتای جنوبی محافظه‌کار به خود جلب کردند و به پیروزی رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان مصرف ماری‌جوانا را قانونی اعلام کرد

برای اولین بار در اتحادیه اروپا؛ پرورش و مصرف شخصی ماری‌جوانا در مالت قانونی شد

آدامس جویده شده معمای قتل یک زن جوان را پس از چهار دهه در آمریکا حل کرد