Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قاچاقچیان انسان و ترول‌های آنلاین پناهجویان زن اوکراینی را هدف گرفته‌اند

زنی با فرزندش در حالی که اوکراین را ترک کرده است، تلفن همراه خود را چک می‌کند
زنی با فرزندش در حالی که اوکراین را ترک کرده است، تلفن همراه خود را چک می‌کند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان بین‌المللی مهاجرت در پی افزایش شمار پناهجویان اوکراینی از بیشتر شدن تهدید اقشار آسیب‌پذیر از سوی قاچاقچیان انسان خبر داد.

آگهی

سازمان بین‌المللی مهاجرت در پی افزایش شمار پناهجویان اوکراینی از بیشتر شدن تهدید اقشار آسیب‌پذیر از سوی قاچاقچیان انسان خبر داد.

آنه نگوین، رئیس سازمان بین‌المللی مهاجرت در اوکراین از اوکراینی‌ها و سایر شهروندانی که این کشور را ترک می‌کنند خواست تا هوشیار بوده و در زمان جابجایی و حضور در مکان جدید محتاط باشند. او گفت: «ما می‌دانیم که دنیای جنایتکار چقدر سریع با واقعیت‌های در حال تغییر سازگار می‌شود و قربانیان جدیدی می‌یابد.»

میلیون‌ها اوکراینی در حالی که جنگ در کشورشان به دومین ماه کشیده شده است، برای حفظ امنیتشان در حال ترک وطن خود هستند.

از همین رو بخش اوکراین سازمان بین‌المللی مهاجرت در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که زنان و کودکانی که از جنگ فرار می‌کنند و به کشورهای دیگر می‌روند، با خطر قاچاق انسان مواجه هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تخمین زده است که از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه، بیش از ۳.۵ میلیون اوکراینی کشور خود را ترک کرده‌اند.

با تشدید درگیری‌های نظامی در اوکراین، کشورهایی مانند بریتانیا درهای خود را برای کمک به پناهجویان اوکراینی‌ باز کرده‌اند.

دایانا شور یکی از بزرگ‌ترین گروه‌ها را در فیس بوک راه‌اندازی کرده است تا به پناهجویان اوکراینی برای پیدا کردن مکانی امن در بریتانیا کمک کند. او می‌گوید که این گروه را راه‌اندازی کرده است تا به بریتانیایی‌هایی که برای حمایت از پناهجویان اوکراینی دنبال راه‌های تماس هستند، کمک کند.

پناهجویان اوکراینی که به دنبال حامیان بریتانیایی هستند، می‌توانند پیامی را به این گروه فیسبوکی ارسال کنند تا دایانا و تیمش گزینه‌‌های متناسب با آن‌ها را بیابند.

گروه دیانا اعلام کرده است که تاکنون حداقل ۵۰ خانواده اوکراینی را با خانواده‌ها و حامیان مالی بریتانیایی مرتبط کرده است.

توئیت بخش اوکراین سازمان بین‌المللی مهاجرت

البته دیانا تصریح می‌کند که او مجبور شده است هجوم ترول‌های آنلاین و قاچاقچیان بالقوه به این گروه فیسبوکی را دفع کند. او به یورونیوز گفت که با در نظر گرفتن خطرات از سوی قاچاقچیان، متوجه «برخی ناهنجاری‌ها» شده است.

به صدا درآمدن زنگ خطر

او گفت: «زمانی که برای نخستین بار شروع به دریافت نظرات ناخوشایند درباره زنان اوکراینی کردم، اظهارنظرهای تحقیرآمیز جنسی، زنگ خطر را به صدا درآورد زیرا بسیار نامناسب و خارج از زمینه به نظر می‌رسید.» شور برای مثال از مردی گفت که فقط با زنان جوان مجرد تماس می‌گیرد اما پروفایل فیس بوک ندارد.

دیانا در ادامه گفت: «فکر می‌کردم این نوعی چشم‌چرانی است که با آن راحت نبودم ، بنابراین متأسفانه تصمیم گرفتم این افراد را کنار بگذارم.»

او همچنین گفت که از تعداد حساب‌های متعلق به کاربران روسی «متعجب» شده است.

دیانا با بیان اینکه شناسایی حساب‌های مشکوک آسان نبوده است، از تلاش‌های جمعی از سوی اعضا و ناظران برای نشان‌دار کردن محتوای پیام‌ها خبر داد.

او از آن زمان به افرادی پیوسته است که از مدیران شبکه‌های اجتماعی خواسته‌اند تا از ایمنی کاربران آنلاین اطمینان حاصل کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابراین دیانا از فیس‌بوک خواست تا از نرم‌افزارهای مورد استفاده آژانس‌های دوستیابی آنلاین برای کمک به شناسایی موقعیت جغرافیایی کاربران استفاده کند.

او در ادامه گفت: «چرا ما مردم فراری از جنگ را در موقعیتی قرار می‌دهیم که هر کسی بتواند به عنوان یک فرد قابل اعتماد ظاهر شود؟» دیانا گفت که باید راهی برای تأیید هویت اشخاصی که با پناهجویان تماس می‌گیرند، وجود داشته باشد.

آگهی

یورونیوز برای اظهار نظر با فیسبوک تماس گرفت اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی دریافت نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران: زنی که در قاچاق دختران ایرانی به اربیل عراق نقش داشت بازداشت شد

سرگردانی پناهجویان اوکراینی در ایستگاه مرزی پرزمیسل لهستان

دولت بریتانیا به داوطلبان میزبانی از پناهجویان اوکراینی پول پرداخت می‌کند