جنگ اوکراین؛ رنو تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمایشگاه خودروی روسیه در سال ۲۰۱۱/ نمایش لادا گرنتا محصول مشترک آوتو واز و رنو
نمایشگاه خودروی روسیه در سال ۲۰۱۱/ نمایش لادا گرنتا محصول مشترک آوتو واز و رنو   -   کپی رایت  Ivan Sekretarev/AP2011

شرکت رنو شامگاه چهارشنبه ۲۳ مارس و پس از فراخوان وزیر امور خارجه اوکراین به تحریم بین‌المللی این شرکت فعالیت خط تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد. روسیه یکی از بزرگ‌ترین و پرسودترین بازارهای اتوموبیل این مارک فرانسوی به شمار می‌رود.

با وجود اعلام توقف فعالیت خط تولید، رنو اعلام کرد درباره سهام خود در شرکت خودروسازی آوتوواز (سازنده لادا) روسیه تامل خواهد کرد. به‌علاوه بیانیه گروه رنو-نیسان مشخص نمی‌کند که آیا فعالیت تجاری این شرکت در روسیه هم تعلیق خواهد شد یا نه. 

کارخانه رنو در حومه مسکو، مدل شاسی بلند داستر و همچنین مدل محلی آرکانا را تولید می‌کند. 

ساعاتی پیش از اعلام این خبر دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین با انتشار یک پیام توییتری رنو را به حمایت از یک جنگ متجاوزانه و وحشیانه متهم کرد و خواستار اعمال تحریم بین‌المللی علیه این شرکت در صورت ادامه فعالیت در روسیه شد. این درخواست، در حالی‌که فرانسه یکی از بزرگ‌ترین حامیان دیپلماتیک و اقتصادی اوکراین به شمار می‌رود و از آغاز حمله نظامی روسیه شمار گسترده‌ای پناهجوی اوکراینی پذیرفته است، با واکنش منفی عمده در رسانه‌های اجتماعی همراه شد. 

رنو تنها در سال ۲۰۲۱، ۳۸۵ هزار دستگاه خودرو، معادل ۱۴ درصد کل تولید سالانه، در روسیه ساخت. این شرکت ۷۰ درصد سهام آوتوواز را در اختیار دارد و روسیه، پس از فرانسه، دومین بازار بزرگ رنو به شمار می‌رود.

توقف فعالیت تولیدی رنو در روسیه در حالی اعلام می‌شود که لوکا دِ مٔئو، مدیرعامل ایتالیایی این شرکت، در دو سال گذشته و باوجود رکود ناشی از ویروس کرونا توانسته بود با گسترش فعالیت‌ها و ارائه طرح‌های نوآورانه، امکان گذار گروه خودروساز فرانسوی از بحران را مهیا کند. 

شرکت رنو تاکید کرده است که با وجود اتخاذ تصمیم توقف فعالیت تولید در روسیه، به حقوق ۴۵ هزار حقوق بگیر خود در این کشور درگیر جنگ احترام خواهد گذاشت. روز پنجشنبه سندیکای «قدرت کارگران/ اف‌او» فرانسه با صدور بیانیه ای از رنو خواست حساب جنگ روسیه را از کارگران این کشور جدا کند.