مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی رنو- نیسان با قرار وثیقه آزاد شد

مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی رنو- نیسان با قرار وثیقه آزاد شد
Copyright Kyodo/via REUTERS
Copyright Kyodo/via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازداشت طولانی مدت او که یکی از برجسته‌ترین مدیران صنعت خودروسازی جهان محسوب می‌شد، انتقادات بین‌المللی بسیاری را متوجه سیستم قضایی ژاپن کرد.

آگهی

کارلوس گون، مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی رنو- نیسان سرانجام پس از زمانی نزدیک به چهار ماه بازداشت در توکیو، آزاد شد.

آزادی او پس از آن ممکن شد که دادگاه ژاپن با دریافت وثیقه‌ای ۸.۹ میلیون دلاری در قبال آزادی مشروط او موافقت کرد. دادگاه همچنین اعلام کرد که تمام فعالیتهای آقای گون تا زمان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، تحت نظارت دوربین‌های سیستم قضایی ژاپن و تمام ارتباطاطش نیز زیر نظر خواهد بود.

صدها عکاس و خبرنگار و گزارشگر تلویزیون روز چهارشنبه مقابل بازداشتگاه توکیو جمع شدند تا شاهد آزادی او باشند. بازداشت طولانی مدت او که یکی از برجسته‌ترین مدیران صنعت خودروسازی جهان محسوب می‌شد، انتقادات بین‌المللی بسیاری را متوجه سیستم قضایی ژاپن کرد.

گزارش‌های تلویزیونی که بطور زنده پخش می‌شد تصاویری از آقای گون را نشان داد که یونیفرمی آبی رنگ به تن داشت و چهره خود را پوشانده بود و در حالی که ماموران او را احاطه کرده بودند، بازداشتگاه را ترک می‌کرد.

در زمان آزادی او علاوه بر همسر و دخترش، نمایندگانی از سفارت فرانسه در ژاپن نیز در محل حضور داشتند.

کارلوس گون، شهروند فرانسه که در برزیل متولد شده و تباری لبنانی دارد، از بازداشتگاه مستقیما به اقامتگاهش در توکیو منتقل شد. او ماههای باقی مانده تا زمان تشکیل دادگاهش را در این اقامتگاه سپری خواهد کرد.

او در آستانۀ آزادی بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد. او همچنین در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه توسط وکیلش منتشر شد اعلام کرد: «من بی‌گناه هستم و از خود در مقابل اتهامات بی اساسی که مطرح شده است، در دادگاهی عادلانه دفاع خواهم کرد... از خانواده و دوستانم که در طول این روزهای پر ترس و وحشت در کنار من ایستادند بسیار سپاسگزارم؛ همچنین از سازمانهای غیردولتی و کنشگران حقوق بشر در ژاپن و سراسر جهان که برای برگزاری یک محاکمۀ عادلانه مبارزه می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

ژاپن با آزادی مشروط مدیرعامل پیشین رنو- نیسان پس از ۳ ماه موافقت کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ رنو تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد