Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تروئیکای اروپایی: هیچ طرفی نباید از مذاکرات هسته‌ای ایران در جهت منافع خود بهره‌برداری کند

تروئیکای اروپایی
تروئیکای اروپایی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تروئیکای اروپایی در بیانیه خود تاکید دارد که «این خطر منجر به فروپاشی توافق می‌شود و مردم ایران را از لغو تحریم‌ها و جامعه بین‌المللی را از تضمین‌های لازم درباره برنامه هسته‌ای ایران محروم می‌کند.»

آگهی

تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای پس از توقف ناگهانی مذاکرات وین اعلام کردند که هیچ طرفی نباید به دنبال سوءاستفاده از مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای با ایران باشد.

سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در یک بیانیه مشترک که امروز شنبه ۱۲ مارس (۲۱ اسفند) منتشر شد، بدون اشاره به نام کشوری اعلام کردند: «هیچ طرفی نباید از مذاکرات هسته‌ای ایران در راستای منافع خود بهره‌برداری کند تا تضمین‌هایی را که هیچ ربطی به این توافق‌نامه ندارد به دست آورد.»

این بیانیه تاکید دارد که «این خطر منجر به فروپاشی توافق می‌شود و مردم ایران را از لغو تحریم‌ها و جامعه بین‌المللی را از تضمین‌های لازم درباره برنامه هسته‌ای ایران محروم می‌کند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته به طور ناگهانی اعلام کرد که به دلیل برخی مسائل بیرونی، مذاکرات وین دچار وقفه می‌شود.

وی جزییاتی از این «مسائل بیرونی» را مطرح نکرد اما در محافل بین‌المللی و همچنین داخل ایران درخواست‌های اخیر روسیه عامل این تاخیر عنوان می‌شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شنبه گذشته به‌طور غیرمنتظره خواستار تضمین‌هایی از طرف آمریکا شد تا تجارت بین روسیه و ایران تحت تاثیر تحریم‌های اعمال شده اخیر علیه این کشور قرار نگیرد.

این اقدام روسیه تلاش‌های نزدیک به یک سال ایالات متحده و قدرت‌های اروپایی برای احیای برجام را به خطر انداخت.

آیا مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا توافق با فروپاشی روبرو می‌شود؟

اریک بروئر، یک مقام ارشد سابق امنیت ملی در دولت‌های قبلی ایالات متحده که روی سیاست کنترل تسلیحات کار می‌کرد گفت: «خواسته‌های روسیه در آخرین لحظه به این روند ضربه وارد کرده است.»

وی افزود: «اکنون واقعا مشخص نیست که آیا مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا نه؟»

استفانی القاق، مذاکره‌کننده ارشد بریتانیا نیز در توییتی نوشت که عمیقا از اینکه مذاکرات وین متوقف شده، متاسف است.

وی بدون اشاره به «مسائل بیرونی» که پیش از این بورل به آن اشاره کرده بود، افزود: «مسائل بیرونی باید ظرف چند روز آینده حل شوند وگرنه ممکن است توافق با فروپاشی روبرو شود.»

ایالات متحده و دولت‌های اروپایی تاکنون درخواست‌ روسیه درباره تحریم‌ها را رد کرده‌اند و می‌گویند که این درخواست خارج از برجام است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه کاملا بی ربط با برجام است.»

وی تاکید کرد که قصد ندارند چیز جدید یا خاصی به روسیه در ارتباط با این تحریم‌ها ارائه کنند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای، این ایده را که دولت او مذاکرات را از مسیر خارج کرده است رد کرد و گفت که باید منافع مسکو در نظر گرفته شود.

آگهی

وی اضافه کرد که با توجه به شرایط جدید و موج تحریم‌ها علیه روسیه ما حق داریم از منافع خود در زمینه هسته‌ای و زمینه‌های گسترده‌تر محافظت کنیم.

علی واعظ، مسئول بخش ایران در اندیشکدهٔ «گروه بین‌المللی بحران» معتقد است که روسیه از طریق یک عملیات دیپلماتیک ویژه، احیای توافق هسته‌ای را خنثی کرده است.

علی مطهری: روسیه هراسی را کنار بگذارید

علی مطهری، نماینده سابق مجلس ایران در واکنش به توقف مذاکرات در توییتی نوشت: «ایران باید در آخرین مرحله احیای برجام روسیه هراسی را کنار بگذارد و مشکلات باقی مانده را با مذاکره مستقیم با آمریکا حل و فصل کند.»

وی اضافه کرد: «روسیه به‌شدت نگران احیای برجام و بهبود روابط اقتصادی ایران با غرب است و می‌خواهد ایران همچنان گروگان او و سپری در مقابل غرب برای روسیه باشد.»

آگهی
روسیه به‌شدت نگران احیای برجام و بهبود روابط اقتصادی ایران با غرب است و می‌خواهد ایران همچنان گروگان او و سپری در مقابل غرب برای روسیه باشد.
علی مطهری

وی تاکید کرد که مقامات کشور باید منافع ملی را بر منافع روسیه ترجیح دهند.

از سوی دیگر نیکی هیلی، نماینده دولت ترامپ در سازمان ملل روز گذشته بدون اشاره به توقف مذاکرات با انتقاد از بایدن در توییتی نوشت: «تلاش بایدن برای توافق با ایران باعث شرمساری آمریکا شده است.»

وی افزود: «او در حال مذاکره با روسیه است، به تروریست‌ها پول می‌دهد، تهدیدهای آیت‌الله مبنی بر مرگ بر آمریکا را نادیده می‌گیرد و به دشمنان ما التماس می‌کند که ما را دوست داشته باشند. دیگر بس است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن: تهران باید بین شروط غیرهسته‌ای و توافق احیای برجام دست به انتخاب بزند

بورل: به‌دلیل عوامل بیرونی به وقفه در گفتگوهای وین نیاز است؛ واکنش ایران چه بود؟

توقف مذاکرات رسمی در وین؛ مورا: وقت تصمیم‌گیری سیاسی است، باقی مباحث هیاهوست