سازمان جهانی بهداشت: تا جایی که ممکن است امکان سقط جنین قانونی را در اختیار زنان بگذارید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات ۸ مارس، روز جهانی زن در لس‌آنجلس «اعضای بدن من تسهیلات شما نیست»
تظاهرات ۸ مارس، روز جهانی زن در لس‌آنجلس «اعضای بدن من تسهیلات شما نیست»   -  Copyright  AP Photo

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه هشتم مارس با صدور بیانیه‌ای از دولت‌ها خواست تا سقط جنین را برای زنان ممنوع و محدود نکنند. در بیانیه‌ای این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد آمده است که محدودیت سقط جنین، شمار موارد آن را کاهش نمی‌دهد و تنها زنان و دختران جوان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

این بیانیه از سوی کریگ لیسنر، یکی از اعضای سازمان جهانی بهداشت منتشر شد. این سازمان در حال بازنگری و به‌روزرسانی توصیه‌های خود در زمینه‌های مختلف مرتبط با بهداشت و سلامت عمومی است.

در سال‌های اخیر شمار قابل توجهی از کشورهای جهان برای سقط جنین قانونی محدودیت‌ وضع کرده‌اند و امکان اجرای آن را به در خطر بودن جان مادر کاهش داده‌اند. این در حالی‌است که در کشور السالوادور، امکان پایان دادن خودخواسته به بارداری کاملا ممنوع شده است.

توجه جنبش طرفدار حق سقط جنین از سال گذشته به‌ویژه به ایالات متحده آمریکا جلب شده است. پس از آنکه چند ایالت با تفسیر متفاوت از قانون اساسی، این امکان را برای زنان به شدت محدود کردند، انتظار می‌رود دیوان عالی ایالات متحده به زودی با صدور رایی این حق را از شمول حقوق برگشت‌ناپذیر خارج کند.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود با اشاره به یک پژوهش علمی در سال ۲۰۲۰ تاکید می‌کند که وضع محدودیت بر اعمال حق سقط جنین، شمار زنان و دخترانی را که آگاهانه به بارداری خود پایان می‌دهند، پایین نمی‌آورد بلکه آن‌ها را به سوی توسل به راه‌های غیرقانونی سوق می‌دهد؛ امری که برای سلامت و جان آن‌ها بسیار خطرناک است.