برگزاری اولین راهپیمای سراسری زنان آمریکا در دولت بایدن برای حمایت از حق سقط جنین

برگزاری اولین راهپیمای سراسری زنان آمریکا در دولت بایدن برای حمایت از حق سقط جنین
Copyright frame
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانون سختگیرانۀ ایالت تگزاس در موضوع سقط جنین، یکی از دلایل مهم حضور مدافعان حقوق زنان در راهپیمایی سراسری روز شنبه بود. چراکه به گفته آنها، زنان طبقات اقتصادی متوسط و پایین، بیش از دیگران از این محدودیت‌ها متضرر می‌شوند.

آگهی

هزاران تن از مدافعان حوق زنان آمریکا روز شنبه و برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، در چهارچوب تظاهراتی که «راهپیمایی زنان» نام دارد به خیابان‌های واشنگتن، پایتخت ایالات متحده آمدند و در حمایت از حق زنان برای سقط جنین شعار دادند.

این راهپیمایی که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد، طی یکسال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شده بود.

آنها به سمت ساختمان دیوان عالی ایالات متحده رفتند و در سالی که حفظ این حق به دلیل فشار قانونگذاران و قضات محافظه‌کار به خطر افتاده است، خواستار تداوم دسترسی زنان به حق سقط جنین در سراسر این کشور شدند.

راهپیمایان در حالی که بر تبل‌ها می‌کوبیدند و شعار «بدن من، انتخاب من» و «سقط جنین یک انتخاب شخصی است، نه یک بحث قانونی » سر می‌دادند، خیابان‌های اطراف ساختمان دیوان عالی را پر کردند.

راهپیمایی روز شنبه در واشنگتن یکی از صدها تظاهرات با موضوع سقط جنین بود که در این روز در سراسر این کشور برگزار شد. این تظاهرات دو روز قبل از آغاز دورۀ جدید فعالیت دیوان عالی کشور برگزار شد که قرار است در مورد سرنوشت حق سقط جنین در ایالات متحده تصمیم‌گیری کند.

قضات جدید این دیوان در آخرین ماههای ریاست جمهوری دونالد ترامپ منصوب شدند؛ انتصابی که کفۀ ترازو را به نفع محافظه‌کاران، بطور قابل توجهی سنگین کرد.

راهپیمایان واشنگتن در این روز هنگام عبور از نزدیکی هتل بین‌المللی «ترامپ» نیز شعار «شرمت باد، شرمت باد» سر دادند.

یک روز قبل از برگزاری این راهپیمایی، دولت جو بایدن از یک قاضی فدرال خواست تا اجرای یک قانون بسیار سختگیرانۀ ایالتی در موضوع سقط جنین را که باعث شده بود از اوایل ماه سپتامبر جلوی بسیاری از سقط جنین‌ها در ایالت تگزاس گرفته شود، متوقف کند.

این قانون سختگیرانه باعث شده بود که بسیاری از زنان باردار در این ایالت مجبور شوند ساعت‌ها رانندگی کنند تا خود را به ایالتی دیگر برسانند تا بتوانند به بارداری خود پایان دهند. برخی از زنان باردار برای سفر به دیگر ایالت‌ها هزینه‌های سنگینی از جمله هزینه بلیط هواپیما یا قطار، هزینه غذا و اقامت در هتل را متحمل شده بودند و حتی مجبور بودند مبلغ هنگفتی را نیز به فرد دیگری بپردازند تا در دوران غیبت آنها در خانه، از دیگر فرزندانشان نگهداری کنند.

قانون سختگیرانۀ ایالت تگزاس، یکی از دلایل مهم حضور مدافعان حقوق زنان در راهپیمایی سراسری روز شنبه بود. چراکه به گفته آنها، زنان طبقات اقتصادی متوسط و پایین، بیش از دیگران از این محدودیت‌ها متضرر می‌شوند.

در شهر لس آنجلس نیز مدافعان حقوق بشر پس از انجام راهپیمایی، مقابل ساختمان شهرداری جمع شدند و شعار دادند که «تنها با انقلاب می‌توان زنان را آزاد کرد».

در نیویورک، فرماندار دموکرات پرجمعیت‌ترین شهر ایالات متحده یعنی کتی هوکول در میان راهپیمایان حاضر شد و در دفاع از این حق سخنرانی کرد. خانم کتی هوکول خطاب به قضات و قانونگذاران محافظه‌کار گفت: «این حق در سطح ملی تایید شده است و شما نمی‌توانید آن را از ما بگیرید؛ نه اکنون و نه هیچ وقت دیگر.»

در ایالت «مین» نیز سوزان کالینز، سناتور جمهوریخواه در انتقاد از قانون ایالت تگزاس، آن را «افراطی، غیرانسانی و خلاف قانون اساسی» خواند.

اما در مقابل جین ماچینی، رهبر یک گروه مخالف سقط جنین در پیامی توییتری راهپیمایی مدافعان حق سقط جنین در روز شنبه را یک رویداد «عادی» توصیف کرد و سپس از مدافعان حق سقط جنین پرسید که نظرشان درباره «حقوق زنانی که به دلیل سقط جنین متولد نشده‌اند» چیست؟

راهپیمایی روز شنبه در حالی برگزار شد که برخلاف آنچه طی یکسال گذشته بارها دیده شده بود، تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای در سطح شهرها به اجرا گذاشته نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان در کدام کشورهای اروپایی بدترین وضعیت دسترسی به حق سقط جنین را دارند؟

وزارت دادگستری ایالات متحده از تگزاس به‌دلیل قانون محدودیت سقط جنین شکایت کرد

خودسوزی خلبان آمریکایی در مقابل سفارت اسرائیل در واشنگتن در اعتراض به جنگ غزه