وزارت دادگستری ایالات متحده از تگزاس به‌دلیل قانون محدودیت سقط جنین شکایت کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده از تگزاس به‌دلیل قانون محدودیت سقط جنین شکایت کرد
Copyright J. Scott Applewhite/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright J. Scott Applewhite/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دادگستری ایالات متحده می‌گوید قانون جدید ایالت تگزاس حق زنان برای خاتمه دادن زودرس به بارداری را از آنها سلب می‌کند و این خلاف قانون اساسی آمریکا به شمار می‌رود.

آگهی

وزارت دادگستری ایالات متحده از تگزاس به دلیل قانون جدیدی که سقط جنین را در این ایالت ممنوع می‌کند شکایت کرد. مریک گارلند وزیر دادگستری دولت بایدن معتقد است قانون جدید ایالتی در مخالفت آشکار با قانون اساسی وضع شده است.

این شکایت که روز پنجشنبه در دادگاه فدرال در تگزاس مطرح شد از قاضی خواسته که بی‌اعتبار بودن این قانون جدید را اعلام و دستور به لغو آن‌ بدهد.

وزارت دادگستری آمریکا استدلال می‌کند که این قانون به طور غیرقانونی حقوق اساسی زنان را نقض می‌کند و بند برتری قانون اساسی را نقض می‌کند که می‌گوید قانون فدرال بر قوانین ایالتی اولویت دارد. آقای گارلند در مخالفت با اقدام ایالت تگزاس گفت: «مقامات فدرال همچنان نگران هستند که ایالت‌های دیگر بتوانند قوانین مشابهی را وضع کنند که باعث محروم شدن شهروندان از حقوق اساسی آنها شود.»

گارلند در یک نشست خبری در این رابطه همچنین اعلام کرد که این اقدام بر اساس سابقه دیرینه دادگاه عالی و رفتاری است که به صورت آشکارا خلاف قانون اساسی تفسیر می‌شود.

در بخشی از قانون اساسی ایالات متحده آمده است دولت نمی‌تواند هیچ زنی را از تصمیم برای خاتمه بارداری خود منع کند اما قانون جدید ایالت تگزاس دقیقا همین‌کار را کرده است.

قانون تگزاس معروف به SB۸ سقط جنین را هنگامی که متخصصان پزشکی بتوانند ضربان قلب کودک را تشخیص دهند، ممنوع می‌کند.

فشارهای زیادی علیه تصمیم ایالت محافظه‌کار تگزاس ایجاد شده است. جو بایدن این قانون را «غیرآمریکایی» خوانده و دموکرات‌های کنگره هم به شدت از وزیر دادگستری به علت عدم اتخاذ واکنش مناسب در قبال این تصمیم انتقاد کرده‌اند. بعد از این فشارهابود که گارلند قول داد وزارت تحت مدیریتش اقداماتی برای لغو این قانون به کار بندد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال حق سقط جنین در آمریکا؛ تظاهرات در نیویورک همزمان با ممنوعیت فوری در اکلاهما

حق سقط جنین در آمریکا؛ احتمال ممانعت از اجرای قانون سختگیرانه تگزاس افزایش یافت

برگزاری اولین راهپیمای سراسری زنان آمریکا در دولت بایدن برای حمایت از حق سقط جنین