حق سقط جنین در آمریکا؛ احتمال ممانعت از اجرای قانون سختگیرانه تگزاس افزایش یافت

تظاهرات در دفاع از حق سقط جنین در برابر دیوان عالی آمریکا (عکس از آرشیو)
تظاهرات در دفاع از حق سقط جنین در برابر دیوان عالی آمریکا (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده‌ها نفر از مخالفان قانون سختگیرانه محدودیت سقط جنین در ایالت تگزاس روز دوشنبه همزمان با برگزاری جلسه استماع ادله حقوقی در عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا در مقابل ساختمان دیوان عالی در واشنگتن تظاهرات کردند.

آگهی

احتمال ممانعت دیوان عالی ایالات متحده آمریکا از اجرای قانون محدودیت سقط جنین در ایالت تگزاس روز دوشنبه پس از برگزاری جلسه استماع ادله حقوقی در این نهاد افزایش یافت.

اکثریت قضات دیوان عالی آمریکا پس از برگزاری جلسه استماع به نظر می‌رسید که به سمت جلوگیری از اجرای قانون محدودیت سقط جنین در تگزاس گرایش پیدا کرده‌اند.

چهار قاضی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا پیش از این به لغو سختگیرانه‌ترین قانون در زمینه سقط جنین طی پنج دهه اخیر در ایالات متحده رای داده‌ بودند. برت کاوانا و امی کنی برت، دو قاضی محافظه‌کار که از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منصوب شدند نیز پس از جلسه استماع دو ساعته به نظر می‌رسید که به سوی جلوگیری از اجرای این قانون متمایل شده‌اند.

قانون جدید ایالت تگزاس عمل سقط جنین پس از هفته ششم بارداری را ممنوع می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از ایالت‌های محافظه کار آمریکا که جمهوریخواهان در آنها اکثریت آراء را در اختیار دارند پیش از این قانون‌های سختگیرانه‌ای در زمینه سقط جنین وضع کرده بودند. با این حال این قانون‌ها در نهایت در دادگاه‌های مختلف به دلیل نقض حکم پیشین دیوان عالی ایالات متحده که حق سقط جنین را تا حدود ۲۲ تا ۲۴ هفته پس از لقاح تضمین می‌کند باطل شدند.

مصوبه مجلس سنای ایالت تگزاس با دیگر قانون‌هایی که تاکنون در ایالت‌های محافظه‌کار به تصویب رسیده بود متفاوت است زیرا قانونگذاران تگزاس در این مصوبه به شهروندان امکان داده‌اند تا از پزشکانی که سقط جنین انجام می‌دهند یا افرادی که این عمل را تسهیل می‌کنند، شکایت کنند.

در قانون ایالت تگزاس امکان اهدای جایزه‌ای ۱۰ هزار دلاری به شهروندانی که پرونده شکایت‌شان از عاملان سقط جنین یا تسهیل‌کنندگان آن پذیرفته می‌شود پیش‌بینی شده است. بسیاری از منتقدان قانون تگزاس بر این باور هستند که قانونگذاران این ایالت به این ترتیب شهروندان را به سمت اجرای خودسرانه قانون تشویق کرده‌اند.

دهها نفر از مخالفان قانون سختگیرانه ایالت تگزاس روز دوشنبه همزمان با برگزاری جلسه استماع در عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا در مقابل ساختمان دیوان عالی در واشنگتن تظاهرات کردند. شماری از مخالفان سقط جنین نیز در برابر دیوان عالی آمریکا تجمع کرده بودند.

انتظار می‌رود که تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره قانون محدودیت سقط جنین در تگزاس تا پیش از روز اول دسامبر (۱۰ آذر) اعلام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان در کدام کشورهای اروپایی بدترین وضعیت دسترسی به حق سقط جنین را دارند؟

وزارت دادگستری ایالات متحده از تگزاس به‌دلیل قانون محدودیت سقط جنین شکایت کرد

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت