Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیوان قانون اساسی آمریکا درخواست تعلیق قانون محدودکننده سقط جنین در تگزاس را رد کرد

تجمع مخالفان محدودیت حق سقط جنین در برابر کنگره ایالات متحده آمریکا/ نوامبر۲۰۲۰
تجمع مخالفان محدودیت حق سقط جنین در برابر کنگره ایالات متحده آمریکا/ نوامبر۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا با رد درخواست تعلیق قانون به شدت محدود کننده حق سقط جنین ایالت تگزاس، هدیه بزرگی به محافظه‌کاران طرفدار «ادامه حیات جنین» داد.

آگهی

دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا با رد درخواست تعلیق قانون به شدت محدود کننده حق سقط جنین ایالت تگزاس، هدیه بزرگی به محافظه‌کاران طرفدار «ادامه حیات جنین» داد.

این قانون مصوب ماه مه که یک روز پیش لازم‌الاجرا شده بود، سقط پس از شش هفتگی جنین را حتی در صورت تجاوز جنسی ممنوع می‌کند.

عالی‌ترین مرجع قضایی ایالات متحده آمریکا در قرار خود که نیمه‌شب چهارشنبه و در پاسخ به دادخواست هواداران حق سقط جنین برای تعلیق فوری این قانون صادر شد، اعلام کرد در حال حاضر امکان بررسی ماهوی تطبیق قانون ایالت تگزاس با قانون اساسی کشور را ندارد. دادگاه قانون اساسی با این حال اعلام کرد که محتویات این قانون و دادخواست صدور قرار تعلیق اجرا حاوی پرسش‌های پیچیده و جدید ناظر به آیین دادرسی است. به این ترتیب راه برای به چالش کشیدن قانون محدودکننده حق سقط جنین در ایالت تگزاس همچنان باز است.

دادگاه قانون اساسی ایالات متحده با اکثریت کوچکی این حکم را صادر کرد. این در حالی است که پنج عضو این نهاد عالی قضایی را محافظه کاران تشکیل می‌دهند. سه عضو محافظه‌کار دیوان، منصوب دونالد ترامپ هستند.

رئیس محافظه‌کارِ «میانه رو»ی دیوان همراه با ۴۳ قاضی دموکرات (مترقی) خواهان توقف فوری و موقت اجرای این قانون «بی‌سابقه» و بررسی ماهوی آن شده بودند.

سونیا سوتومایور، قاضی دموکرات دیوان عالی ایالات متحده با انتقاد شدید از تصمیم همکارانش، آن‌ها را متهم کرد که در رویارویی با درخواست تعلیق موقت «سرشان را مثل کبک زیر برف کرده» و «یک حکم تخیلی» صادر کرده‌اند.

قانون جدید ایالت تگزاس زنانی را که جنین خود را پس از شش هفته، حتی در صورت بارداری از تجاوز سقط کنند، تحت تعقیب کیفری قرار می‌دهد.

سقط جنین در مسیحیت، همچون دو دین ابراهیمی دیگر یک گناه نابخشودنی است و دخالت در اراده خدا به شمار می‌رود. به جز کاتولیک‌ها که به‌شدت با چنین عملی مخالف هستند، پروتستان‌های محافظه‌کار در اروپا و آمریکای شمالی، همواره خواستار محدودیت اجرای این حق هستند که در دهه دوم قرن بیستم و با مبارزات گسترده جنبش‌های فمینیستی و حق زنان بر بدنشان به دست آمده بود.

گرگ ابوت، فرماندار جمهوریخواه تگزاس ماه مه مصوبه پارلمان این ایالت برای ممنوعیت عام و مطلق سقط جنین پس از «آغاز ضربان قلب جنین» را امضا کرده بود؛ واقعه‌ای زیستی که از ۶ هفتگی جنین شروع می‌شود. این قانون البته استثنای حق سقط جنین در صورت به خطر افتادن سلامت مادر را پذیرفته است.

پیش از تصویب این قانون بحث برانگیز، ۸۵ درصد موارد سقط جنین در تگزاس پس از شش هفتگی انجام می‌شد. بسیاری از زنان باردار در این مدت از حمل جنین در رخم خود بی‌خبرند. با این حال مراجع قضایی متعددی در ایالات متحده در سال‌های گذشته قوانین و احکام محدود کننده حق سقط جنین در ۱۲ ایالت دیگر را به دلیل نقض رای سال ۱۹۷۳ دیوان عالی رد کرده بودند. در این سال بالاترین نهاد دادگستری آمریکا با صدور رای در قضیه معروف «روئه علیه ویو» حق زنان به سقط جنین تا ۲۲ هفتگی را به رسمیت شناخته بود.

اما قانونگذاران ایالت تگزاس با دور زدن این رویه قضایی، راه تازه‌ای برای محدود کردن سقط جنین پیدا کردند: براساس این قانون بار مسئولیت پیگرد موارد جرم از دوش مقام‌های دولتی برداشته و به عهده شهروندانی گذاشته شده تا از زنانی که جنین خود را می‌اندازند و پزشکان و نهادهایی که به آنان برای ارتکاب این بزه کمک می‌کنند، شکایت کنند.

این نوآوری شکلی و ناظر به آیین دادرسی، امکان مداخله دادگاه‌های فدرال در موارد شکایت را به شدت محدود می‌‌کند. دیوان قانون اساسی با وجود رد درخواست تعلیق این قانون، با تاکید بر امکان شکایت علیه آن در دیگر مراجع قضایی و به‌ویژه دادگاه‌های ایالتی، دست‌کم راه را برای به چالش کشیدن آن، باز گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

گوگل حذف دائمی سابقه «موقعیت مکانی» کاربران را آغاز می‌کند

ترامپ در پرونده «حق‌السکوت به ستاره پورن» گناهکار شناخته شد؛ حالا چه می‌شود؟