دیوان عالی ایالات متحده بررسی قانون حق سقط جنین می‌سی‌سی‌پی را پس از ۵۰ سال آغاز کرد

تظاهرات مخالفان سقط جنین در برابر ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا
تظاهرات مخالفان سقط جنین در برابر ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا Copyright Andrew Harnik/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۶ نفر از ۹ قاضی دیوان محافظه‌کارند و به این ترتیب احتمال صدور رای به نفع این قانون و از میان رفتن حق سقط جنین پس از پانزدهمین هفته بارداری دور از ذهن نیست.

آگهی

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا از روز جهارشنبه اول دسامبر، بررسی شکایت از قانون ممنوعیت سقط جنین از هفته پانزدهم بارداری در ایالت می‌سی‌سی‌پی را آعاز کرد. این احتمال وجود دارد که قضات محافظه کار حقوق ایالات متحده در این مورد را پنجاه سال به عقب بازگردانند.

۹ قاضی دیوان عالی که شش نفرشان محافظه‌کار هستند، احتمالا بهار سال آینده رای خود را در باره شکایت از این قانون صادر خواهند کرد.

در سال ۱۹۷۳ همین مرجع قضایی در پرونده معروف به رو علیه وید (Roe v. Wade) استدلال کرده بود که قانون اساسی ایالات متحده حق همه زنان برای سقط جنین را تا زمانی که جنین حیات ندارد، به رسمیت شناخته و به این ترتیب، هیچ ایالتی اجازه محروم کردن شهروندانش از این حق را ندارد. در این حکم زمان جان گرفتن جنین هفته ۲۲ تا ۲۴ بارداری تعریف شد.

کنگره میسیسیپی در سال ۲۰۱۸ و برخلاف حکم دیوان عالی، با تصویب قانونی ممنوعیت سقط جنین را به هفته پانزدهم بارداری تسری داد. هواداران این قانون می‌گویند روح از این زمان به بعد به کالبد جنین دمیده می‌شود.

به این ترتیب اجرای این قانون از همان آغاز کار متوقف شد. با این حال ترکیب جدید دیوان قانون اساسی، با قضات اکثرا محافظه کار، درخواست طرفداران این قانون را در چارچوب تعیین بازه زمانی جان گرفتن جنین، پذیرفت. اما مقام‌های ایالت به‌شدت مذهبی و روستایی می‌سی‌سی‌پی به این حد بسنده نکرده و درخواست لغو کامل حکم سال ۱۹۷۳ را به‌منظور ممنوعیت مطلق سقط جنین به عالی‌ترین مرجع قضایی ایالات متحده آمریکا تقدیم کردند.

لین فیچ، دادستان کل ایالت می‌سی‌سی‌پی در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست نوشت: «ما به تاثیر خواسته‌یمان آگاهیم. اما ۴۹ سال پیش، دیوان عالی با هدف صدور یک رای بی‌پایه و اساس، توهم سیاسی را بر استدلال حقوقی ترجیح داد. زمان تصحیح این اشتباه فرا رسیده است.»

شب گذشته مایک پنس، معاون دونالد ترامپ و یکی از قدرتمندترین جمهوری‌خواهان محافظه‌کار گفت:‌« ما در آستانه ورود به عصر جدیدی هستیم. عصری که دیوان عالی رای رو علیه وید را تا ابد به زباله‌دان تاریخ خواهد افکند.»

روزنامه نیویورک تایمز ساعاتی پس از آغاز رسیدگی به این پرونده گزارش کرد به احتمال زیاد دیوان عالی، درخواست اجرایی شدن قانون ایالت می‌سی‌سی‌پی را می‌پذیرد اما قضات محافظه‌کار بر سر لغو حکم سال ۱۹۷۳، دو دسته شده اند.

تجدید نظر درباره احکام صادر شده از سوی دیوان عالی ایالات متحده که از سوی حقوقدانان به عنوان نماینده خردمندی جامعه آمریکا توصیف می‌شود، چه از لحاظ ضوابط دادرسی و چه از نظر محتوایی کار بسیار دشواری است.

تظاهرات گسترده در برابر دیوان عالی آمریکا: «خدا از دست‌های آلوده به خون بی‌گناهان متنفر است»

صدها نفر از مخالفان و موافقان حق سقط جنین از نخستین ساعات روز چهارشنبه به وقت محلی در برابر دیوان عالی ایالات متحده تجمع کردند. مخالفان سقط جنین پارچه نوشته‌هایی با شعار «سقط جنین قتل عمد است» و «خدا از دست‌های آلوده به خون بی‌گناهان متنفر است» در دست داشتند.

مخالفان حق سقط جنین در سال‌های گذشته میلیون‌ها دلار برای برگزاری کارزاری با هدف تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی در این پرونده پول جمع کرده اند.

تمام ارکان حزب جمهوری‌خواه در مقیاس فدرال از اقامه دعوی علیه رای ۵ دهه پیش دیوان عالی حمایت می‌کنند. به‌علاوه کلیسای کاتولیک و ده‌ها سازمان مخالف سقط جنین از این کارزار سیاسی حقوقی حمایت مالی کرده اند.

حق سقط جنین در ایالات متحده در سال‌های اخیر با تلاش‌های گسترده جمهوری‌خواهان محافظه کار محدودتر شده است. اگرچه نه قانون میسیسیپی و نه قانون ممنوعیت کمک به سقط جنین در ایالت تگزاس، به‌دلیل موانع دادرسی هنوز اجرایی نشده اند اما ترکیب جدید دیوان عالی با دو قاضی منصوب دونالد ترامپ، امکان محدودیت این حق، به‌عنوان یکی از دستاوردهای جنبش رادیکال فمینیستی قرن بیستم را می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کتانجی براون جکسون نخستین قاضی زن سیاه‌پوست دیوان عالی آمریکا شد

سازمان جهانی بهداشت: تا جایی که ممکن است امکان سقط جنین قانونی را در اختیار زنان بگذارید

طرح جنجالی در مجلس تگزاس برای «اعدام» مرتکبان سقط جنین