مغز انسان در سفرهای فضایی طولانی چه تغییری می‌کند؟

مغز انسان
مغز انسان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مغز انسان با افزایش سن و رشد مستمر در جریان زندگی بر روی کره زمین دچار تغییراتی می‌شود اما پس از مدت‌ها حضور در فضا چه اتفاقی برای مغز انسان می‌افتد؟

آگهی

مغز انسان با افزایش سن و رشد مستمر در جریان زندگی بر روی کره زمین دچار تغییراتی می‌شود اما پس از مدت‌ها حضور در فضا چه اتفاقی برای مغز انسان می‌افتد؟

آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه با انجام یک مطالعه جدید سعی کرده‌‌اند که به این سوال پاسخ دهند. برای انجام این مطالعه، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی، ۱۲ فضانورد مرد را مدت کوتاهی پیش و پس از پرواز آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد مطالعه قرار دادند.

آنها همچنین مغز همین فضانوردان را هفت ماه پس از بازگشت به زمین بررسی کردند. تمامی فضانوردان حاضر در این مطالعه در پروازهای طولانی‌مدت شرکت کرده بودند، به طوری که به طور متوسط ​​۱۷۲ روز یا کمی بیش از پنج ماه و نیم را در فضا سپری کرده بودند.

تیم تحقیقاتی بین‌المللی همچنین برای بررسی مغز این فضانوردان از روش تراکتوگرافیِ(Tractography) متکی به ردیابی فیبر استفاده کردند که یک تکنیک بازسازی سه بعدی مغز با استفاده از داده‌های ام‌آر‌آی(MRI) و اسکن‌های دی‌ام‌آرآی(dMRI) برای مطالعه ساختار و اتصالات عصبی درون مغز است.

چه تغییراتی در مغز ایجاد می شود؟

نتایج اولیه این تحقیق نشان می‌دهد که مغز فضانوردان در فضا به دلیل جابجایی مایع مغزی-نخاعی تغییر شکل می‌دهد. همچنین میزان ماده خاکستری (قسمت بیرونی) و ماده سفید (قسمت درونی) مغز نیز افزایش می‌یابد.

نتایج این بررسی همچنین حاکیست که جسم پینه‌ای وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را دارد، تغییر شکل می‌دهد. د واقع، این بسته‌ بزرگ از رشته‌های عصبی به دلیل گشادتر شدن بطن‌های مجاورش با جابجایی بافت‌های عصبی مواجه می‌شود.

بطن‌ها در عین حالی که مایع مغزی-نخاعی را احاطه کرده‌اند، تولید و ذخیره آن را نیز برعهده دارند.

محققان همچنین متوجه تغییراتی در ارتباطات عصبی بین چندین ناحیه مغز که مختص دستورهای حرکتی است، شده‌اند. نتایج این مشاهده نشان می‌دهد که به دلیل این که در شرایط بی وزنی، یک فضانورد باید استراتژی‌های حرکتی خود را در مقایسه با زمین تغییر دهد، لذا مغز او به اصطلاح دوباره سیم کشی عصبی می‌شود.

مجموعه این تغییرات هفت ماه پس از بازگشت به زمین نیز در نتیجه اسکن‌‌های مغزی انجام شده همچنان مشاهده شده که نشان می‌دهد این تغییرات به سرعت از میان نمی‌رود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا حراج خاک ماه و چند سوسک‌ به قیمت ۴۰۰ هزار دلار را متوقف کرد

نخستین سخنان و آرزوها پس از بازگشت به زمین؛ فضانورد فرانسوی رویای «ماه» را می‌بیند

کاخ سفید از ناسا خواست برای کره ماه استانداردهای زمانی تعیین کند