گرامیداشت جان‌باختگان انقلاب میدان اوکراین؛ تحولی که خصومت مسکو با کی‌یف را برانگیخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گرامیداشت جان‌باختگان انقلاب میدان اوکراین؛ تحولی که خصومت مسکو با کی‌یف را برانگیخت
کپی رایت  Efrem Lukatsky/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

شهروندان کی‌یف روز یکشنبه ۲۰ فوریه، هشتمین سالگرد پیروزی «انقلاب میدان»، سرنگونی حکومت ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری طرفدار روسیه را گرامی داشتند. پترو پروشنکو، رئیس جمهوری پیشین اوکراین در این مراسم شرکت کرده بود. 

پیروزی این انقلاب سرآغاز تیرگی روابط مسکو با کی‌یف بود. همین خصومت هم‌اکنون به بزرگ‌ترین بحران ژئوپولیتیک قرن اروپا تبدیل شده است.

جنبش هوادران نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا که از نوامبر سال ۲۰۱۳ و با تظاهرات دانشجویی آغاز شد، در فوریه ۲۰۱۴ به اوج خود رسید.

در روزهای ۱۷ تا ۲۵ فوریه، زمانی که نیروهای ویژه پلیس ضد شورش اوکراین، موسوم به برکوت موظف به تخلیه معترضان «میدان» شدند، خشونت‌ها در مرکز شهر کی‌یف بالا گرفت. در جریان تیراندازی به سوی معترضان دست کم صد نفر جان خود را از دست دادند. جان‌باختگان انقلاب میدان امروز به نام «۱۰۰ بهشتی» معروف شده اند.

پس از سرنگونی دولت یانوکوویچ و به قدرت رسیدن محافظه‌کارانِ طرفدار غرب و به‌ویژه پس از حذف زبان روسی به‌عنوان یکی از دو زبان رسمی، جدایی‌طلبان عمدتا روس‌تبار در شرق با حمایت غیر رسمی روسیه علیه دولت کی‌یف شورش کردند. در همان زمان روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرد. حرکتی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

بنا به آمار سازمان‌های بین‌المللی از زمان آغاز جنگ داخلی در اوکراین تاکنون ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.