با وجود تشدید تنش‌ها در شرق، شهروندان اوکراین به پایداری صلح امیدوارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
با وجود تشدید تنش‌ها در شرق، شهروندان اوکراین به پایداری صلح امیدوارند
کپی رایت  Sergei Grits/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

با وجود تشدید تنش در مرزهای شرقی اوکراین و هشدار نسبت به وقوع قریب‌الوقوع جنگ، بسیاری از شهروندان ماریوپول و کی‌یف همچنان امیدوارند درگیر یک مخاصمه مسلحانه نشوند.

در زمانی که رهبران مناطق جدایی‌طلب فرمان بسیج عمومی صادر کردند، شمار گسترده‌ای از مردم ماریوپول در استان شرقی دونتسک، عصر شنبه از یکی از نخستین آخر هفته‌های آفتابی زمستان لذت بردند. تنها چند کیلومتر دورتر، کشاورزان تجهیزات تخریب شده در جریان انفجارهای جمعه شب را تعمیر می‌کردند.

ولادیمیر یکی از این کشاورزان که نمی‌خواهد نام خانوادگی‌اش را به خبرنگاران بدهد، می‌گوید: «این جنگ ما نیست. جنگ آن‌ها است و ما قرار است بدبختی بکشیم. آن‌ها باید بنشینند و مثل آدمیزاد بایکدیگر حرف بزنند. کار سختی هم نیست. قوم و خویش من آنجا (در مناطق تحت کنترل شورشیان) زندگی می‌کنند. اقوام همسرم ساکن لویو هستند. قرار نیست ما با هم بجنگیم و اجازه دهیم میانمان تفرقه بیاندازند.»

دست‌کم گروهی از مردم کی‌یف، پایتخت اوکراین هم امیدوارند تنش‌ها بیش از این تشدید نشود. این در حالی است که ایالات متحده از بیم سرایت جنگ به پایتخت،‌ سفارت خود را به لویو در غرب منتقل کرده است.

آلونا، مهندس کامپیوتر در کی‌یف می‌گوید: «سعی می‌کنیم آرام باشیم و دست وپای‌مان را گم نکنیم. قطعا نسبت به وضعیت بستگان و نزدیکانمان در خارکیف (شرق) نگرانیم. امیدواریم وضعیت بهتر و آرام‌تر شود.»

ویکتوریا، یک شهروند دیگر کی‌یف می‌گوید خیالش راحت است که اصلا جنگی در نمی‌گیرد: «فکر می‌کنم فقط یک جنگ تبلیغاتی و ساختگی است. همه در سراسر جهان صلح می‌خواهند.»