Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آرزوی الیزابت دوم در هفتادمین سال سلطنت: به کاملیا لقب «ملکه» داده شود

Britain's Queen Elizabeth II with Camilla, Duchess of Cornwall
Britain's Queen Elizabeth II with Camilla, Duchess of Cornwall Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملکه ۹۵ ساله بریتانیا در روز برگزاری جشن هفتاد سال زمامداری که «جشن پلاتینیوم» نام دارد، پیامی مهم را نیز منتشر کرد: اینکه کاملیا، همسر شاهزاده چارلز پس از رسیدن پسرش به مقام پادشاهی، لقب «ملکه» بگیرد. ملکه بریتانیا پیش از این هرگز درباره این موضوع صحبت نکرده بود.

آگهی

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا روز یکشنبه ۶ فوریه هفتادمین سال زمامداری بر بریتانیا، ۱۴ کشور مستقل مشترک المنافع و ۱۴ قلمرو ماوراء بحار را جشن گرفت. دقیقا همان روزی را که ۷۰ سال پیش در ۶ فوریه سال ۱۹۵۲ میلادی پدرش جورج ششم درگذشت و تاج شاهی را برای او که تنها ۲۵ سال داشت، به ارث گذاشت.

با این وجود الیزابت دوم یک سال پس از درگذشت پدر، یعنی در ژوئن ۱۹۵۳ میلادی رسما تاجگذاری کرد که این تاخیر برای ادای احترام به جورج ششم همچنین تدارک مراسم تاجگذاری بود که بطور زنده برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان پخش شد.

ملکه ۹۵ ساله بریتانیا در روز برگزاری جشن هفتاد سال زمامداری که «جشن پلاتینیوم» نام دارد، پیامی مهم را نیز منتشر کرد: اینکه کاملیا، همسر شاهزاده چارلز پس از رسیدن پسرش به مقام پادشاهی، لقب «ملکه» بگیرد.

او که دوره زمامداری‌اش از هر پادشاهی در این کشور بیشتر بوده، با اعلام این «آرزوی صمیمانه» به بحث‌های طولانی بر سر آیندۀ سیاسی کاملیا در خاندان سلطنتی این کشور پایان داد.

ملکه بریتانیا پیش از این هرگز درباره این موضوع صحبت نکرده بود و در واکنش به انتشار این بیانیه، شاهزاده چارلز و کاملیا که هر دو در دهه ۷۰ زندگیشان به سر می‌برند، اعلام کردند که عمیقا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و به آنچه ملکه بیان کرده افتخار می‌کنند.

کاملیا، همسر دوم شاهزاده چارلز پس از جدایی او از پرنسس دایانا است. او نیز پیش از شاهزاده چارلز، ازدواج دیگری داشته که حاصل آن دو فرزند به نام‌های تام و لورا بود.

انتشار اخباری مبنی بر ارتباط پنهانی و طولانی‌مدت او با شاهزاده چارلز در زمان ازدواجش با پرنسس دایانا و نقشی که کاملیا در تخریب روابط آن دو و درنهایت طلاقشان داشت، باعث شده که او همچنان از محبوبیت کمتری در میان بریتانیایی‌ها برخوردار باشد. بگونه‌ای که نظرسنجی‌های سال گذشته در بریتانیا نشان داد که همچنان بیش از نیمی از بریتانیایی‌ها با تاجگذاری او به عنوان ملکه موافق نیستند.

آرزوی ملکه کنونی بریتانیا برای کاملیا در حالی به اطلاع عموم می‌رسد که سلامتی الیزابت دوم از ماه اکتبر دچار مشکلاتی شده و به همین دلیل نیز بطور قابل توجهی از حضور در ملاء عام خودداری می‌کند. ملکه در هر دوباری که طی ماه‌های اخیر در انظار دیده شده نیز آهسته راه می‌رفت و ضعیف به نظر می‌رسید.

علاوه بر جشن روز یکشنبه، قرار است جشن دیگری نیز در ماه ژوئن و به مدت چهار روز در سالگرد تاجگذاری الیزابت دوم برگزار شود.

این جشن‌ها بدون بسیاری از اعضای درجه یک خاندان سلطنتی برگزار می‌شوند: بدون هری، نوۀ ملکه که به همراه همسرش مگان در ایالات متحده هستند، بدون شاهزاده اندرو، دیگر فرزند ملکه که به دلیل اتهامات آزار جنسی در جمع خاندان سلطنتی حاضر نمی‌شود و بدون شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه که دیگر در قید حیات نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اف‌بی‌آی نقشه ترور ملکه الیزابت دوم در سفر به آمریکا را پس از ۴۰ سال فاش کرد

واکنش‌ها به مرگ الیزابت دوم؛ خیل پیام‌ تسلیت رهبران جهان به پادشاه جدید بریتانیا

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت